Turecko

Turecko je zemí Orientu, která je vzhledem k poloze na pomezí dvou kontinentů pestrou směsicí a bohatou pokladnicí kultur, tradic a historie lákající k poznání. Již při vyslovení jména této země se mnohým z nás vybaví nekonečně dlouhé pláže a příjemně hřejivé paprsky slunce, klikaté uličky bazarů, přeplněné výlohy místních vyhlášených zlatníků, světoznámé pestrobarevné koberce, kterými své paláce zdobí monarchové po celém světě, smlouvání při nákupech suvenýrů, sladká vůně jasmínu a baklavy pouličního prodejce…

Mimořádně propracovaná infrastruktura turistického ruchu garantuje vysokou kvalitu hotelových služeb. Poptávka po luxusních kapacitách, kterých v Turecku každoročně přibývá, je vysoká a naši klienti se do těchto hotelů velmi rádi vracejí. Skluzavky či přímo aquaparky jsou v tureckých hotelích takřka samozřejmostí, a proto se tato destinace stává hlavním prázdninovým cílem rodin s dětmi. Turecko se však pyšní také jednou z nejstarších historií vůbec. Vždyť se staré civilizace lidstva vyvíjely právě na území dnešního Turecka. Postupem času a během let a staletí tak Chetité, Peršané, Trójané, Řekové i Římané a mnohé další civilizace zanechali stopy svých kultur právě zde a předurčili toto území k jednomu z nejzajímavějších pro historiky a milovníky dějin vůbec. Vedle samotných pobytových zájezdů do této krásné země proto nepřehlédněte naši nabídku poznávacích zájezdů, kterou v tomto katalogu také naleznete.

Turecko

Turecko

Zvyky a kultura v Turecku

K typické atmosféře této pozoruhodné země samozřejmě patří muezzin. Ten pětkrát denně svolává z minaretu věřící k modlitbě. Jelikož je Turecko muslimskou zemí, je nutné přihlédnout k určitým kulturním odlišnostem a respektovat některá pravidla a zvyky. Smlouvání při nákupech patří k příjemnějším a mnozí z vás v něm možná našli dokonce určitý druh záliby. Vyžadování bakšišného pro Evropana naopak patří k těm méně příjemným, ale i pro Turecko, stejně jako další muslimské země, je typické. Pozitivem je fakt, že poskytnete-li tento malý úplatek, dostane se vám pozornosti a služeb, jaké požadujete a očekáváte.

Turecká kuchyně

Stejně tak turecká kuchyně je ovlivněna tradicí, polohou a kulturou této země, a tak se může lišit od vašeho očekávání. Vzhledem k tomu, že je přizpůsobena horkému tureckému klimatu, snídaně bývají většinou jednodušší, podává se pečivo, máslo a ovčí sýr, olivy, salátové okurky, rajčata a káva nebo čaj. Základem hlavních jídel je vždy zelenina a studené předkrmy formou různých salátů, masitá jídla jsou v tomto případě servírována přímo kuchařem u bufetového stolu a jsou brána spíše jako doplněk (mnohdy je k dispozici pouze 1 hlavní masitý chod). Velké oblibě se těší mleté maso a různé pokrmy z něj. Hotely vyšších kategorií poté nabízejí stravování formou mezinárodního bufetu, přesto i zde mohou být masité pokrmy omezeny a převažují pokrmy ze zeleniny.

Kategorizace hotelů

Je obdobně jako v evropských destinacích značena hvězdičkami u jména hotelu a čítá 5 stupňů/ kategorií. Navíc pro vás používáme odlišovací prvek ve formě +, kterým naznačujeme lepší standard dané kategorie. Ve spolupráci s našimi partnery jsou hotely z naší nabídky pečlivě vybrány tak, aby kvalita korespondovala s cenou ubytování, stravy a poskytovaných služeb.

Nároky vás, našich milých klientů, jsou totiž rozdílné. Někteří vyžadují maximální luxus a jsou ochotni zaplatit i dražší a vysoce kvalitní hotel, naopak jiní jsou ochotni akceptovat i ekonomičtější hotel a finance investovat jinde.

Ohled je třeba brát také na polohu samotného hotelu, jelikož i ta má na kategorizaci hotelu vliv. Například 4hvězdičkový městský hotel v centru letoviska se může lišit od 4hvězdičkového hotelu resortového typu většinou s velkou zahradou na některém z úseků pobřeží Turecké riviéry. Proto, prosíme, pečlivě vybírejte. Jsme vám kdykoliv k dispozici poskytnout jakékoliv další doplňující informace či zodpovědět vaše případné dotazy. Šťastný výběr a nezapomenutelnou dovolenou!

Obyvatelstvo a zvyky v Turecku

Turci jsou všeobecně lidé velmi vstřícní a přátelští vůči cizincům. Chovají-li se vůči nim někdy jinak, pak je to většinou jen reakce na někdy povýšenecký až arogantní přístup cizinců. Přátelský postoj a pozitivní přístup je důležitým předpokladem pro navázání dobrých kontaktů.

Dále doporučujeme nepodceňovat kulturní odlišnosti islámu a respektovat velkou úctu, která je v Turecké republice spojována se státními symboly (např. státní vlajka a obrazy a sochy zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka).

Do mešit se vstupuje bez obuvi. Muži by měli mít dlouhé kalhoty, ženy pak kalhoty nebo dlouhou sukni, zahalená ramena a zakryté vlasy. Pokud se klientovi naskytne možnost navštívit mešitu a není k tomu vhodně oblečen, lze si zapůjčit dané části oděvu přímo u mešity. Při návštěvě mešity je vždy nutno akceptovat zvyklosti a tradice dané země (a to nejen při návštěvě mešity) a tomu přizpůsobit i chování. Nikdy by se nemělo procházet před modlícím se člověkem a uvnitř mešity by se nemělo fotit s bleskem.

Fotografování v Turecku

V Turecku platí přísný zákaz fotografování vojenských prostor, vojáků a policie. Není povoleno fotografovat ani modlícího se člověka. Pokud by si někdo rád vyfotografoval někoho či něčí věc zblízka, je slušností se alespoň pomocí posunků zeptat na souhlas. Obvykle se pak ovšem očekává malé spropitné.

Spropitné v Turecku

Pro Turky pracující ve službách představuje podstatnou část jejich příjmu. Dolary, eura i libry jsou vysoko ceněny a nikoho se nedotknete, pokud necháte spropitné v jakékoliv „tvrdé“ měně. V restauracích se očekává spropitné ve výši 10 % útraty, jste-li na pochybách, nechte 1-2 USD.

Hoteloví nosiči dostávají 1 USD za zavazadlo, pokojské 1 USD za den. Recepční očekávají také odměnu za své služby, zvláště při vašem delším pobytu. Taxikářům se částka zaokrouhluje nahoru. Místní průvodci či organizátoři výletů dostávají obvykle spropitné 5-10 USD za den, pokud jste spokojeni.

Turecko

Úřední jazyk

Oficiálním jazykem je turečtina. Zatímco v turistických letoviscích a ve městech se všude dorozumíte anglicky a občas německy, na venkově to bohužel neplatí. Univerzálním dorozumívacím jazykem je však trpělivost a úsměv.

Místní určitě potěšíte znalostí alespoň několika tureckých slov: günajdin (gynajdyn) = dobré ráno, merhaba = ahoj, güle güle = nashledanou, tesekür ederim (tešekir ederim) = děkuji vám, lüften = prosím. Užitečná slovíčka a fráze jsou například „ne kadar?“ = kolik to stojí, evet = ano, hayir = ne, anlamiyorum = nerozumím, su = voda, giris = vchod, cikis = východ, cami = mešita, kilise = kostel, hisar = pevnost, liman = přístav, feribot = trajekt, lokanta = restaurace, nerede = kde.

Počasí v Turecku

Klimatické podmínky v Turecku jsou zejména v letních měsících relativně náročné. Doporučujeme hodně pít, aby bylo zabráněno dehydrataci. Také je třeba s potravou přijímat dostatek soli, protože zvýšeným pocením se z těla odplavují minerály a jejich nedostatek může při dlouhodobém pobytu vést k pocitům slabosti, závratím a mdlobám. Mnoho návštěvníků má také zkušenosti se slabším typem průjmů, který vzniká obvykle vlivem klimatických a stravovacích změn.

Zdravotní péče v Turecku

V případě neodkladného lékařského ošetření vyhledejte jednu z bezplatných klinik (saglik ocagi), kde vám určí diagnózu a vydají lékařský předpis nebo některou z nemocnic (hastane), které jsou označeny velkým bílým „H“ v modrém poli. S menšími potížemi navštivte nejbližší lékárnu (eczane). Zde by vám měli být schopni poskytnout léky proti průjmu, úpalu, úžehu nebo chřipce. V případě přivolání lékaře na pokoj si zdravotník účtuje cca 50 USD a možných dalších 25 USD za doručení léků z místní lékárny. K dispozici je vám samozřejmě delegát FIRO-tour, který vám v případě potřeby pomůže a poradí.

Turecko
Turecko

TureckoTurecko informace

  • Poloha: jihovýchodní Evropa, západní Asie
  • Oficiální název: Turecká republika
  • Hlavní město: Ankara - 5 445 000 obyvatel (2017)
  • Jazyk: turečtina (90%), kurdské jazyky (15%)
  • Náboženství: sunnitský islám (70%), šíitská menšina, alávisté (15-20%)
  • Časový posun: + 1 hodina od letního S.E.C.

Důležitá telefonní čísla v Turecku

  • policie 155
  • hasiči 110
  • první pomoc 112
  • četnictvo (jandarma) 156

Měna Turecko

Místní měnou je turecká lira, která není volně směnitelná.

V turistických centrech akceptují euro. Dovoz zahraniční měny není limitován, směnárny jsou v bankách, hotelech i na letišti. Cestovní šeky a kreditní karty jsou přijímány většinou v bankách a hotelech vyšší kategorie.

1 YTL je orientačně cca 4,- Kč. Cizí měny jsou volně směnitelné, v obchodě se využívají USD i EURO, Kč však nejsou přijímány.

Vybavte se proto dostatkem USD či EURO. Doporučujeme, abyste valuty neměnili na letišti, ale až později ve směnárnách, kde jsou příznivější kurzy. Dle zkušeností však není nutná směna na YTL, veškeré platby je možné realizovat v hotelech apod. v EUR a USD.

Doporučujeme směnu po částech, nikoliv najednou a uschovat doklad pro případ zpětné výměny na USD či EUR.