Bodrum, Turecko

Pobytové zájezdy
Turecko, Bodrum
 • delegát FIRO-tour

Bodrum

V jihozápadní části Turecka leží nejznámější a nejoblíbenější poloostrov oblasti Egejského moře, Bodrum, bývalý antický Halikarnassos. Je znám nejen svojí dlouholetou historií, slavnými rodáky, ale i četnými zálivy, svěží zelení a průzračně blankytným Egejským mořem. Právě zde stával jeden ze sedmi divů světa – Mausoleum, monumentální hrob krále Mausola, jehož jméno se používá dodnes.

Halikarnassos byl také místem narození „otce dějin“ Hérodota. Centrem samotného města Bodrum je velký přístav jachet s rušnou promenádou, která odděluje křivolaké uličky, kde se nacházejí četné restaurace, bary, noční bary, kavárny a diskotéky. Typickým panoramatem města jsou staré větrné mlýny a johanity vybudovaný hrad svatého Petra, který se dodnes vypíná nad bodrumským přístavem. Bodrum Bodrum je svým stavebním stylem zcela odlišný od ostatních částí a letovisek Turecka. Turecka. Najdeme zde typické nízké bílé domky ozdobené ibišky, které svojí charakteristikou připomínají dobře známé Řecko. Bodrum bezprostředně sousedí s několika řeckými ostrovy, jako jsou Kos, Rhodos, Kalymnos a další. Cesta lodí na ostrov Kos trvá přibližně hodinu, na Rhodos se dostanete za cca 2,5 hod. Pláže jsou zde písečné i skalnaté, pozvolna se svažující do moře nebo s příkrým skalnatým vstupem. Od Egejského moře vane mírný větřík, který příjemně osvěží den. V současnosti se tato historicky zajímavá a temperamentem pulzující oblast honosí přívlastkem „turecké Saint Tropez“. Díky příjemnému slunečnému klimatu, skvělým možnostem ke koupání, ale i pestrému nočnímu životu je poloostrov Bodrum vyhledávaným rájem nejen pro turisty, ale i místní a americké celebrity. Novinkou v nabídce je oblast nedaleko Bodrumu – Didim.

Bodrum, graf teplot

V současnosti se tato historicky zajímavá a temperamentem pulzující oblast honosí přívlastkem „turecké Saint Tropez“. Díky příjemnému slunečnému klimatu, skvělým možnostem ke koupání, ale i pestrému nočnímu životu je poloostrov Bodrum vyhledávaným rájem nejen pro turisty, ale i místní a americké celebrity.

Gümbet, Asarlik

Turisticky rušné středisko se nachází přibližně 5 km od centra Bodrumu. Najdeme zde krásnou zátoku, dlouhou písčitou pláž s mnoha sportovními aktivitami, plážovou promenádu a bezpočet restaurací, barů, obchodů, diskoték a karaoke barů. Nejen díky těmto atrakcím je středisko vyhledávané zejména mladými anglickými, irskými a belgickými turisty. Gümbet nabízí příjemnou atmosféru během dne a rušný noční život, který ustává až s ranním rozbřeskem. Z tohoto důvodu je třeba počítat s větší rušností během noci než v ostatních bodrumských střediscích.

Transfer z letiště trvá přibližně 50 min.

Ortakent

Tato vesnička se nachází mezi středisky Bitez a Akyarlar. Střed a komerční centrum vesničky se nachází v blízkosti hlavní silniční spojnice, která propojuje celý poloostrov. Část této vesničky „Ortakent – Yahsi” se nachází u moře. Najdeme zde nejvyhlášenější a asi i nejkrásnější písečnou pláž celého poloostrova „Camel beach”. Opět je tu promenáda, kde najdeme několik barů, restaurací a obchůdků.

Velmi dobré spojení do 12 km vzdáleného Bodrumu a přilehlých oblastí zajišťují místní dolmuše.

Turgutreis

Toto městečko dostalo svůj název podle významného námořního admirála Turguta Reise, který spolupracoval na vytvoření námořní mapy tohoto pobřeží. Je proslaveno rybolovem, citrusovými plantážemi a dobrými podmínkami pro windsurfi ng. Městečko má své centrum okolo hlavní mešity v blízkosti nově vystavěného přístavu plného nádherných plachetnic. Je zde spousta restaurací, barů, obchůdků a každou sobotu se tu koná největší otevřený bazar (trh) celé bodrumské oblasti. Seženete zde naprosto vše od ovoce, zeleniny, koření až po textil, boty či domácí potřeby. Z každé strany přístavu je dlouhá písečná pláž, která se táhne až na konec města. Obzvláště příjemné jsou večerní procházky po plážové promenádě a západy slunce na této straně poloostrova jsou zkrátka nezapomenutelné. V těsné blízkosti centra města se nachází stanice dolmušů (místní malé minibusy), které zajišťují pravidelné spojení do cca 25 km vzdáleného Bodrumu a návazně dalších oblastí celého poloostrova.

Transfer z letiště trvá přibližně 60 min.

Didim

Didim nově se rozvíjející turistická oblast, která vyniká především plážemi s pozvolným vstupem do moře. Oblast je ideální i pro rodiny s malými dětmi. V centru pak můžete navštívit trh (každý týden), několik historických památek – ruiny Apollónova chrámu, M iletos – ruiny starověkého města s poměrně zachovalým dobovým divadlem, stadionem, lázněmi Faustina, a též Serapidův chrám. Dále pak aquapark a samozřejmě obchůdky a butiky. Večer pak můžete zavítat na některou z místních diskoték, poznat atmosféru tamních barů a klubů s živou hudbou nebo se vydat na romantickou procházku po přístavu. Největším letoviskem v oblasti je Altinkum: městečko rozprostřené kolem zálivu s písečnou pláží, která je obklopená restauracemi, hotely a bary. Ideální místo k večernímu posezení a ochutnávky místní kuchyně. Altinkum znamená zlatý písek, oblast je vyhlášená příznivým počasím a sluncem od května až do konce října a plážemi s jemným pískem. Celá oblast je vhodná jako výchozí místo pro výlety do Efesu, Priene nebo starověkého města Didyma. S amozřejmě si nenechte ujít některý z výletů na lodi – projížďky kolem krásných zálivů s romantickou atmosférou.

Transfer z letiště trvá přibližně 1 hod. 20 min.

Turecko, Bodrum
Turecko

FIRO názor

 • nově se rozvíjející oblast – Didim
 • vyhledávaný poloostrov v Egejském moři
 • rodiště Hérodota, místo posledního odpočinku krále Mausola, jehož Mausoleum patřilo k sedmi divům antického světa
 • oblíbený letní cíl tureckých prominentů
 • spíše menší letoviska s přímořskými promenádami
 • možnost lodního výletu na řecký ostrov Kos

Informace

 • rozloha: 780 500 km
 • počet obyvatel: 71,6 mil.
 • časový posun: + 1 hod.
 • měna: turecká lira (YTL)
 • úřední jazyk: turečtina

Cena zájezdů zahrnuje:

 • leteckou přepravu Praha–Bodrum–Praha vč. letištních a bezpečnostních poplatků, případného palivového příplatku
 • transfer z letiště do hotelu a zpět
 • příslušný počet nocí ve vybraném ubytování
 • stravování dle výběru
 • služby delegáta FIRO-tour
 • zákonné pojištění dle zákona č. 159/99 Sb.

Cena zájezdů nezahrnuje:

 • pojištění léčebných výloh
 • komplexní pojištění

Odlety

 • z Prahy do Bodrumu na 7/10/11/14 nocí

Turecko

Jsou-li mezi našimi klienty stále ještě tací, kteří nezavítali do Turecka, měli by to určitě napravit. Jelikož ti, kteří dovolenou v Turecku již prožili, se většinou rádi opakovaně vracejí, služby jsou zde na velmi dobré úrovni, počasí stálé a slunečné a možností, jak svou dovolenou zpestřit, nepřeberně.

Turecko je zemí Orientu, která je vzhledem k poloze na pomezí dvou kontinentů pestrou směsicí a bohatou pokladnicí kultur, tradic a historie lákající k poznání. Již při vyslovení jména této země se mnohým z nás vybaví nekonečně dlouhé pláže a příjemně hřejivé paprsky slunce, klikaté uličky bazarů, přeplněné výlohy místních vyhlášených zlatníků, světoznámé pestrobarevné koberce, kterými své paláce zdobí monarchové po celém světě, smlouvání při nákupech suvenýrů, sladká vůně jasmínu a baklavy pouličního prodejce.

Mimořádně propracovaná infrastruktura turistického ruchu garantuje vysokou kvalitu hotelových služeb. Poptávka po luxusních kapacitách, kterých v Turecku každoročně přibývá, je vysoká a naši klienti se do těchto hotelů velmi rádi vracejí. Skluzavky či přímo aquaparky jsou v tureckých hotelích takřka samozřejmostí, a proto se tato destinace stává hlavním prázdninovým cílem rodin s dětmi. Turecko se však pyšní také jednou z nejstarších historií vůbec. Vždyť se staré civilizace lidstva vyvíjely právě na území dnešního Turecka. Postupem času a během let a staletí tak Chetité, Peršané, Trójané, Řekové i Římané a mnohé další civilizace zanechali stopy svých kultur právě zde a předurčili toto území k jednomu z nejzajímavějších pro historiky a milovníky dějin vůbec. Vedle samotných pobytových zájezdů do této krásné země proto nepřehlédněte naši nabídku poznávacích zájezdů.

Turecko

Zvyky a kultura v Turecku

K typické atmosféře této pozoruhodné země samozřejmě patří muezzin. Ten pětkrát denně svolává z minaretu věřící k modlitbě. Jelikož je Turecko muslimskou zemí, je nutné přihlédnout k určitým kulturním odlišnostem a respektovat některá pravidla a zvyky. Smlouvání při nákupech patří k příjemnějším a mnozí z vás v něm možná našli dokonce určitý druh záliby. Vyžadování bakšišného pro Evropana naopak patří k těm méně příjemným, ale i pro Turecko, stejně jako další muslimské země, je typické. Pozitivem je fakt, že poskytnete-li tento malý úplatek, dostane se vám pozornosti a služeb, jaké požadujete a očekáváte.

Turecká kuchyně

Stejně tak turecká kuchyně je ovlivněna tradicí, polohou a kulturou této země, a tak se může lišit od vašeho očekávání. Vzhledem k tomu, že je přizpůsobena horkému tureckému klimatu, snídaně bývají většinou jednodušší, podává se pečivo, máslo a ovčí sýr, olivy, salátové okurky, rajčata a káva nebo čaj. Základem hlavních jídel je vždy zelenina a studené předkrmy formou různých salátů, masitá jídla jsou v tomto případě servírována přímo kuchařem u bufetového stolu a jsou brána spíše jako doplněk (mnohdy je k dispozici pouze 1 hlavní masitý chod). Velké oblibě se těší mleté maso a různé pokrmy z něj. Hotely vyšších kategorií poté nabízejí stravování formou mezinárodního bufetu, přesto i zde mohou být masité pokrmy omezeny a převažují pokrmy ze zeleniny.

Kategorizace hotelů

Je obdobně jako v evropských destinacích značena hvězdičkami u jména hotelu a čítá 5 stupňů/ kategorií. Navíc pro vás používáme odlišovací prvek ve formě +, kterým naznačujeme lepší standard dané kategorie. Ve spolupráci s našimi partnery jsou hotely z naší nabídky pečlivě vybrány tak, aby kvalita korespondovala s cenou ubytování, stravy a poskytovaných služeb.

Nároky vás, našich milých klientů, jsou totiž rozdílné. Někteří vyžadují maximální luxus a jsou ochotni zaplatit i dražší a vysoce kvalitní hotel, naopak jiní jsou ochotni akceptovat i ekonomičtější hotel a finance investovat jinde.

Ohled je třeba brát také na polohu samotného hotelu, jelikož i ta má na kategorizaci hotelu vliv. Například 4hvězdičkový městský hotel v centru letoviska se může lišit od 4hvězdičkového hotelu resortového typu většinou s velkou zahradou na některém z úseků pobřeží Turecké riviéry. Proto, prosíme, pečlivě vybírejte. Jsme vám kdykoliv k dispozici poskytnout jakékoliv další doplňující informace či zodpovědět vaše případné dotazy. Šťastný výběr a nezapomenutelnou dovolenou!

Mapa – Bodrum

 
 
 

Výlety Bodrum

Turecko, Bodrum

Efes

1denní výlet. V časných hodinách odjezd od hotelu. Ve starobylém Efesu navštívíte Slavičí vrch s domkem Panny Marie, která se zde narodila a po narození Krista také zemřela, prohlédnete si jeden ze sedmi divů světa – Artemidin chrám, projdete se po Ulici zázraků, zavítáte do Odeonu, Celsovy knihovny a Hadriánova chrámu.

 • Dospělý 65 €
 • Cena zahrnuje oběd (formou balíčku), dopravu autokarem, vstupné a průvodce.

Pamukkale

1denní výlet. V ranních hodinách odjezd od hotelu. Po snídani návštěva manufaktury na výrobu koberců. Návštěva historického města Hierapolis a samotná prohlídka „bavlněného zámku“ Pamukkale s procházkou po travertinových kaskádách, jedinečném přírodním útvaru, s možností koupání v termálních lázních.

 • Dospělý 55 €
 • V ceně oběd (formou balíčku), doprava autokarem, vstupné a průvodce.

Dalyan

1denní výlet. V ranních hodinách odjezd od hotelu. Malou loďkou se vypravíte do bahenních lázní, známých pozitivním vlivem na mužskou potenci, revmatismus a gynekologické problémy. Poté se vydáte po řece Dalyan výletní lodí, která vás poveze k pláži Iztuzu. Ta je známá jako místo, kde ohrožený druh želvy karety obecné klade svá vajíčka. Lodě v této oblasti fungují coby prostředek běžné dopravy, během plavby budete cestou míjet řadu krásných skalních lýkijských hrobek ze 4. století, vytesaných do útesu nad břehem řeky. Na pláži Iztuzu se budete moci vykoupat a při troše štěstí můžete na vlastní oči pozorovat i želvy.

 • Dospělý 55 €
 • V ceně oběd, doprava, vstupné do bahenních lázní a průvodce.

Další výlety

 • Aquapark 25 €
 • Kos 30 €
 • Lodní výlet 30 €
 • City Tour Bodrum 30 €
Turecko, Bodrum