Tunisko

Kouzelná orientální země afrického kontinentu, lákající tisícovky cestovatelů k objevování svých krás. Nekonečné písčité pláže ideální k prázdninovému lenošení, vodním radovánkám v příjemně teplých vodách Středozemního moře či nejrůznějším druhům sportů. Kulturní tradice, zvyky a náboženství, tolik odlišné od evropských standardů, překvapí a zaujmou každého návštěvníka.

Nejen milovníkům historie má tato země co nabídnout – historické památky a především vlivy slavné minulosti éry berberské, fénické, římské, byzantské, arabské, turecké, španělské to vše dalo základ dnešní podobě země. Podle vyhodnocení Lonely Planet, nejprodávanějšího turistického průvodce na světě, patří Tunisko mezi 10 nejlepších destinací pro rok 2015 v poměru kvalita/cena. Tunisko je velmi vděčnou cílovou destinací, nazývanou také „kompaktní balíček severní Afriky“. Za příznivé ceny tu lze krásně lenošit v all inclusive komplexech, i mimo hotely je zde stále co objevovat. Tunisko nikdy neomrzí.

Tunisko

Tunisko

Náboženství v Tunisku

98 % Muslimové (Islám sunnitského rítu). Přístup k cizincům je velmi tolerantní, přesto nelze zapomínat, že Tunisko je zemí muslimskou. Tomu je třeba přizpůsobit chování (např. pokud jde o navazování kontaktů s místními dívkami a požívání alkoholu) a oblékání (zejména mimo turistické zóny vynechat příliš “úsporné” modely).

Při návštěvě země v postním měsíci Ramadánu se doporučuje vyžádat bližší instrukce na Velvyslanectví ČR v Tunisu, Velvyslanectví Tuniska v ČR nebo u tuniského Národního úřadu pro cestovní ruch, Sokolská 39, Praha 2, tel. 224941824, 224942424, fax 224941825.

Tuniská kuchyně

Tuniská kuchyně kombinuje dvě velké ctnosti: je jednak velmi zdravá a jednak velmi chutná. Oba tyto klady zdědila po svých hlavních inspirátorech – kuchyni francouzské a turecké. Jejich vlivy se velmi vhodně zkřížily s domácí kuchařskou školou a také dary, které tuniská země dává.

Musíme si uvědomit, že se nacházíme v muslimské zemi, a proto nemůžeme očekávat Čechy oblíbené vepřo-knedlo-zelo.

Tuniské jídlo opravdu stojí za to a žádný gurmán by si je neměl nechat ujít! Zvláště máte-li rádi ostré, budete zde ve svém živlu. Tuniská kuchyně je totiž proslulá pálivými delikatesami. Pálivé pasty všeho druhu - asi nejznámější je harissa a Tunisané ji dávají do všeho možného i nemožného.

Harissa je směsí chilli papriček, česneku, koriandru, papriky, soli, olivového oleje a římského kmínu. Má podobu červené pasty a je velmi pálivá! Také krásně exoticky voní a stejně takovou má posléze i chuť.

Další speciality – setkáte se s pečenými chlebovými plackami, kuskusem – je to krupice vařená v páře, na ní je pak dušená zelenina a maso (kuřecí nebo jehněčí), samozřejmě s kořením, rybami. Dále koucha fil kolla – hodně kořeněné jehněčí maso posypané rozmarýnem, dušené ve vlastní šťávě v uzavřeném hliněném hrnci, ojja – kousky ryby, masa, mořských plodů, mergézů uvařené v omáčce z rajčat a pálivých paprik a téměř syrovým vejcem, ochucené především česnekem, mátou a koriandrem.

Tunisané jsou mlsní a mají rádi sladké. Proto tu najdete i spoustu lákadel a kalorických bomb: Assidy – sladký krém s lískovými oříšky, mlékem a vejci, ozdobený pistáciemi a drcenými oříšky. Baklava – sladký medový moučník ze střídajících se vrstev těsta a loupaných mandlí. Ftair – tradiční ořechový koláč. Maqroudh – oblíbený moučník v podobě sladkých koláčků z medového těsta proloženého vrstvami datlí.

Nápoje: Thé à la menthe - velmi rozšířený je zde čaj. Když tu budete, určitě ochutnejte mathé čaj, který je krásně osvěžující. Mathé je zelený čaj, do kterého se dává velké množství cukru a několik čerstvých lístků máty. Několikrát za sebou se uvádí do varu, mezi čímž se slévá do sklenic a zase zpátky do konvice. Tento perfektní čaj vám pak naservírují v malé skleničce. Tuniská vína patří k velmi kvalitním a ceněným.

V severních oblastech země jim nechybí ani slunce, dodávající hroznům sladkost, ani voda, potřebná pro vzrůst plodů. Francouzská kolonizace pozvedla úroveň místního vinařství – místy snad až na úkor pěstování mnohem potřebnějšího obilí. Voda z vodovodu je sice nezávadná, avšak obsahuje mnoho minerálů a pro naše žaludky může být problém ji zpracovat. Doporučujeme proto konzumovat kupovanou vodu, Safia bez bublinek nebo Garci s bublinkami.

Obchody v Tunisku

Nakupovat můžete od pondělí do soboty od 9 do 19 hodin s malou přestávkou v poledních hodinách. Na turistických zónách i v pozdějších večerních hodinách. Malé soukromé obchody se smíšeným zbožím, tabák, bývají otevřeny pozdě do noci.

Fungují dva způsoby nakupování Tunisku: - klasické nakupování v kamenných obchodech - za pevné ceny - na letišti, ve státních obchodech a ve velkých samoobsluhách. - nákupy od pouličních prodavačů – zpravidla jde o tuniské národní produkty, jako např. koření, bubínky, výrobky ze soli, plechovou bižuterii, mosazné hmoždýře, kožené výrobky, keramiku, textil.

Na pouličních trzích se v Tunisku o cenu zboží smlouvá!

Rady o smlouvání:

 • nikdy se neptejte na cenu zboží, které nechcete koupit. Jakmile se ale jednou zeptáte, jste lapeni
 • nikdy neříkejte cenu, kterou nejste ochotni zaplatit
 • první cena, kterou obchodník řekne, je zhruba dvacetinásobně předražená, přinejlepším však pětinásobně.

Nesmlouvá se o cenách potravin, ovoce, zeleniny, ani v restauracích či rychlých občerstveních. Nechcete-li prohloupit, nikdy nekupujte ovoce či cigarety od plážových prodejců.

Tunisko

Pošta Tunisko

Pošty jsou otevřené od září do června, od pondělí do soboty od 8 do 12 hodin a od 15:00 do 17:30 hodin, v červenci a srpnu pak od 7:30 do 13:30 hodin, během ramadánu od 8 do 15 hodin. Do ČR bude vaše zásilka putovat zhruba týden. Telefonní spojení je dobré zejména ve větších městech a samozřejmě v turistických střediscích.

Celní předpisy v Tunisku

Bezcelně je možno dovézt alkoholické nápoje do obsahu 25% alkoholu 2 litry na osobu, nad 25 % alkoholu 1 litr na osobu, 400 ks cigaret, 100 ks doutníků nebo 250 g tabáku na osobu, 1/4 l parfému a 1 l toaletní vody na osobu.

Při dovozu zvířat je třeba předložit doklad o jejich veterinární způsobilosti vystavený oficiálním úřadem dané země (ČR). Jedná se o platné veterinární osvědčení vydané Státní (městskou) veterinární správou v ČR, které není starší 3 dnů, čip je výhodou. Doporučuje se pas EU, který je v ČR vydáván na základě čipování. Je zakázáno dovážet zbraně všech druhů kromě řádně registrovaných loveckých, explozivní materiál, omamné a psychotropní látky, pornografii, produkty a zboží, které mohou ohrozit bezpečnost, zdraví, náboženské cítění a morálku veřejnosti.

Tuniské úřady velmi tvrdě postihují držení a užívání psychotropních látek. K vývozu místní flóry a fauny je nutné povolení ministerstva zemědělství, vývoz antických předmětů je možný pouze na povolení ministerstva kultury.

Je zakázán dovoz i vývoz tuniských dinárů. Zbude-li určitá částka místní měny, je možno ji směnit zpět na valuty; lze proto doporučit postupnou směnu podle potřeby a uchovávat si pro případ zpětné směny stvrzenky vydané směnárnou.

Do Tuniska je dovoleno dovážet veškeré cizí valuty, cestovní šeky a platební a úvěrové karty; cizí valuty do hodnoty cca 30.000 Kč, v případě částky převyšující uvedenou hodnotu je třeba o tom informovat při celním a devizovém odbavení při příjezdu, případný vývoz nedeklarované částky deviz je sankcionován odebráním peněz a pokutou ve výši odebrané částky a případně dalšími úředními postupy. Kontrolu vývozu deviz a dinárů pravidelně provádí celní kontroloři po pasovém odbavení na mezinárodních letištích.

Bezpečnostní situace

Všeobecná bezpečnostní situace v Tunisku je poměrně dobrá, nicméně se vyskytují případy krádeží, někdy i s použitím násilí (loupežná přepadení), přičemž výjimkou nejsou ani turistická střediska. Mimořádné opatrnosti by měly dbát osamělé ženy: neprocházet se samy odlehlými a málo frekventovanými místy, v noci se nepohybovat mimo rušné turistické zóny. V zájmu vlastní bezpečnosti by se měly snažit neupoutávat pozornost příliš odhalujícím oblečením a nenavazovat komunikaci s neznámými muži.

Fotografování v Tunisku

Nesmí se fotografovat vládní, policejní a vojenské objekty, nádraží, letiště a další budovy označené tuniskou vlajkou (např. prezidentský palác a hlavní sídla místních HSP, včetně národní televizní stanice) a uniformované osoby. Vstup do mešit v době modliteb je nevěřícím zakázán. Zakázáno je fotit i ty muslimy, kteří svůj rituál provádějí mimo mešitu. Při focení místních obyvatel se doporučuje požádat je o svolení.

Od roku 1980 je zakázáno fotografovat židovské objekty, které jsou přísně střeženy policií. Je třeba respektovat zákaz vstupu do blízkosti těchto objektů, pokud je u nich vymezen prostor s policejní hlídkou.

Lékařská pomoc

Do Tuniska je nezbytné cestovat se zdravotním pojištěním pro zahraničí. Tunisko disponuje státními i soukromými zdravotnickými zařízeními a lékařský personál je většinou na dobré profesionální úrovni. Povinné očkování neexistuje. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B.

Slovníček

 • Ahoj - Salám aleikum, Aslema
 • Nashledanou - Ma as saláma, Bislema
 • Děkuji – Šukrán
 • Ano - Aywa nebo naam Ne – Le
 • Promiňte - Assif
 • Rozumim - Ana fáhem, fahma (m,f)
 • Nerozumim - Ana mish fáhem/fahma (m/f)
 • Autobus - Al-otobís
 • Vlak - Al-atr
 • Loď - Al-markib
 • Polície - Al-bolís
 • Pošta - Al-bósta
 • Restaurace - Al-matam
 • Ambasáda - As-sifára Sůl – Malh
 • Káva – Qahwa
 • Čaj – Tšaj
 • Nechci – Menhebeš
 • Hodně – Barša
 • Málo – Šuaia
 • Stačí – Jizi
Tunisko
Tunisko

TuniskoTunisko informace

 • rozloha: 165 610 km2
 • počet obyvatel: cca 10,5 milionu
 • časový posun: - 1 hodina (v době letního SEČ)
 • měna: tuniský dinár (TND) – cca 11,50 Kč
 • úřední jazyk: arabština
 • doba letu: cca 2 hod. 20 min.

Oficiální jazyk - Arabština. Domluvit se je zpravidla možné francouzsky, italsky, německy. Také anglicky, jen na Djerbě není angličtina přiliš rozšířená.

Lékařská záchranná služba: 190

Měna Tunisko

 • Tuniský dinár (TND)

Peníze si můžete vyměnit v bankách, hotelích a směnárnách za jednotný kurs, uschovejte si potvrzení o výměně, abyste na zpáteční cestě mohli vyměnit peníze zpět.

Kreditními kartami můžete platit ve většině hotelů a i u některých obchodníků. Směnný kurs je zhruba 15 Kč/1 TND.

Je zakázán dovoz i vývoz tuniských dinárů. Zbude-li určitá částka místní měny, je možno ji směnit zpět na valuty; lze proto doporučit postupnou směnu podle potřeby a uchovávat si pro případ zpětné směny stvrzenky vydané směnárnou.

Orientační ceny v Tunisku

Ceny jsou velmi podobné českým. Jídlo v tzv. populární restauraci pořídíte od 2 - 3 USD (spíše typ rychlého občerstvení než klasické restaurace), ceny v turisticky atraktivních lokalitách jsou samozřejmě vyšší (tam vás oběd může přijít až na 8 -15 USD) a luxusní restaurace nabízejí menu v cenách okolo 25 USD.

Pokud si pronajmete auto, benzín tu stojí asi 0,8 USD/litr a nafta pak asi 0,7 USD/litr.

Jinak ceny základních potravin jsou relativně nízké ( bagety/0,2 USD, chléb/0,4 USD, 10 vajec/0,9 USD, kg brambor/0,8 USD, minerálka-1,5l/0,3 USD - chlazená v restauracích je pak dražší, mléko/0,7 USD, trojúhelníčkový sýr/0,6 USD) oproti pak potravinovým výrobkům jako cappuccino - 2,6 USD/balení o deseti sáčcích, pytlíková polévka za dolar, kečup - 3,4 USD nebo sladké balené pečivo za 1,2 USD (jedná-li se o dovozové značky).

Ovoce a zeleninu nakoupíte nejlépe na trzích, které mohou být pro Evropana nevšedním zážitkem.

V Tunisku v každém obchodě neseženete alkohol, je to islámská země.