Řecko, Zakynthos
 • delegát FIRO-tour

Zakynthos

Zakynthos je jedním z nejhezčích řeckých ostrovů. Nachází se asi hodinu a čtvrt plavby od Peloponésu. Svojí rozlohou 406 km2 je třetím největším v Jónském moři. Ostrov patří mezi nejzelenější ostrovy v Řecku a zvlášť na jaře je kvetoucí zahradou, kde je vzduch prosycen vůní bylin a eukalyptů. Proto je nazýván „Ostrovem vůní“ nebo také „Květinou východu“.

Ostrov je členitý, z velké části hornatý a zalesněný, nabízí ale i rozsáhlé háje olivovníků, citrusů, vinic a úrodné nížiny. Na ostrově žije asi 42 000 stálých obyvatel, z toho 13 000 v hlavním městě Zakynthos.

Zakynthos má subtropické klima, v létě teploty dosahují nad 35 °C, moře je příjemně teplé, průzračné a čisté. Kromě velkého množství krásných písčitých i oblázkových pláží se podél pobřeží nachází mnoho působivých skalnatých útesů, jeskyní a ostrůvků.

Atrakcí ostrova jsou mořské želvy Caretta caretta, které si pobřeží Zakynthosu vybraly jako místo, kde se již po staletí v letních měsících rozmnožují a kladou vejce do písku nekonečných pláží. Želvy dosahují velikosti až 1 m a váhy 80–150 kg. Od června do srpna vytvoří asi 1300 hnízd podél šesti pláží v zálivu Laganas, kde se po 60 dnech vylíhnou malé želvičky.

Zakynthos, graf teplot

Pláže jsou v zájmu záchrany tohoto ohroženého živočišného druhu chráněny speciálními zákony a některé z nich byly vyhlášeny národní přírodní rezervací. Pomoc návštěvníků ostrova je pro přežití mořských želv životně důležitá.

Je nezbytné, aby hosté respektovali určitá pravidla:

 • veřejnosti není dovolen přístup na pláže (Gerakas, Kalamaki) mezi západem a východem slunce
 • je omezeno zapichování slunečníků do písku
 • nesmí se ničit klece chránící monitorovaná hnízda
 • není dovolen přístup aut, koní a psů na pláže
 • provoz letiště je omezen jen na denní dobu, v nočních hodinách se nelétá

Podmínky na ostrově jsou jako stvořené pro ideální letní dovolenou, především díky místní „bezstarostné“ atmosféře, kvalitním ubytovacím službám i rozsáhlé nabídce místní gastronomie a zábavy. Krásné pláže umocňují nabídku. Pronájem aut je bez problémů. Děti, ale jistě i rodiče ocení vodní park se spoustou atrakcí.

Alykes

Oblíbené letovisko na severovýchodě ostrova s dlouhou písčitou pláží a možností provozovat různé vodní sporty. Vesnička byla pojmenována podle solných jezer (solivaru), z kterých se kdysi získávala mořská sůl. Tyto solivary zůstaly zachovány do dnešní doby.

Celým letoviskem se táhne dlouhá ulice, která je plná různých obchůdků, taveren a barů. Místní atrakcí je most přes řeku Skourtis – Pentacamoro, který se nachází na konci letoviska směrem na vedlejší Alikanas. Hlavní město Zakynthos je vzdáleno 18 km, lze využít autobus místní dopravy.

Transfer z letiště: cca 50 min.

Amoudi

Malá romantická vesnička na severovýchodě ostrova není žádným živým turistickým letoviskem, naopak se jedná o místo s atmosférou klidu a pohody s několika tavernami, obchůdky a s místními obyvateli žijícími svým poklidným životem. Nedotčená příroda s vinicemi a olivovými háji, menší písčitá pláž s pozvolným přístupem do moře. Písčitý vstup do vody, na některých místech větší kameny. Do větších turistických letovisek Alikanas a Alykes lze dojít procházkou za cca 45 min.

Transfer z letiště: asi 45 min.

Tsilivi

Patří mezi větší a oblíbená letoviska na ostrově, rozkládá se v severovýchodní části ostrova a je vzdálené cca 6 km od hlavního města. Je to letovisko obklopené krásnou přírodou, nabízí různá romantická zákoutí, ale i nepřeberné množství obchůdků, restaurací, taveren a barů. Další možnosti zábavy jsou v nedalekém hlavním městě, se kterým je pravidelné spojení místním autobusem.

Zdejší dlouhá pláž se zlatým pískem má pozvolný vstup do moře s čistou vodou a poskytuje výhled na sousední ostrov Kefalonie. Tato pláž byla oceněna modrou vlajkou EU. Na pláži je možnost si pronajmout slunečníky a lehátka a také využít pestrou nabídku různých vodních sportů. Děti i dospělé potěší vodní park s širokou nabídkou atrakcí, zábavy i občerstvení.

Transfer z letiště: cca 40 min.

Tragaki

Oblast na východním pobřeží, za letoviskem Tsilivi, s několika samostatně stojícími hotely či apartmány, ideální pro klienty hledající klidné místo k dovolené.

Transfer z letiště: cca 45 min.

Laganas

Laganas je největším a nejrušnějším turistickým rájem na ostrově s písčitou pláží, která patří k nejvyhledávanějším v Řecku. Pozvolný přístup do moře. Letovisko nabízí velké množství taveren, restaurací, barů, obchůdků, diskoték a zábavy. Je vzdáleno asi 8 km od hlavního města. Procházkou lze dojít do veldejšího letoviska Kalamaki.

Transfer z letiště: asi 25 min.

Vassilikos

V nejhezčí části ostrova s nedotčenou přírodou, poblíž překrásných dlouhých písčitých pláží s průzračnou vodou a nedaleko vesničky Vassilikos se nachází jen několik ubytovacích kapacit. Naleznete zde nejznámější pláže ostrova – Porto Zoro, Agios Nikolaos či Banana Beach.

Na konci výběžku, na západním pobřeží, doporučujeme navštívit snad nejkrásnější pláž Středomoří – Gerakas – s nádhernou přírodní scenerií, jemným pískem, pozvolným vstupem do průzračného moře. Na pláži hnízdí želvy Caretta caretta. V této oblasti nejsou bankomaty, nejbližší v letovisku Argassi či v hlavním městě.

Transfer z letiště: cca 45 min.

Řecko, Zakynthos
Řecko

FIRO názor

 • jedny z nejkrásnějších písčitých pláží v Řecku
 • ideální pro rodiny s dětmi
 • kouzelné přírodní scenerie
 • hnízdiště mořských želv Caretta caretta
 • velká nabídka restaurací, taveren a barů

Informace

 • rozloha:406 km2
 • počet obyvatel: 42 000
 • časový posun: + 1 hod.
 • měna: euro
 • úřední jazyk: řečtina

Odlety

 • z Prahy a Brna 10/11 nocí
 • z Prahy na 7/14 nocí
 • z Brna na 7 nocí
 • doba letu: cca 2 hod. 15 min.

WiFi připojení na internet - vzhledem k možným technickým problémům s připojením ovlivněným špatnými či zastaralými linkami na ostrově fungování WiFi negarantujeme.

Informace pro fanoušky celosvětové hry využívající GPS navigace pro hledání ukrytých pokladů – GEOCACHING. Své vášně se nemusíte vzdávat ani o své dovolené na ostrově Zakynthos. V době vydání katalogu bylo na ostrově 12 ukrytých keší.

Řecko

Řecká republika (oficiálně Helénská republika) má 131 944 km2. Přibližně jednu pětinu této plochy zaujímají řecké ostrovy.

Celé Řecko je omýváno Egejským, Krétským a Jónským mořem. Řecké ostrovy jsou obvykle rozdělovány do několika skupin - Saronské ostrovy, Kyklady (Ios, Théra=Santorini, Naxos, Paros, Mykonos), Jónské ostrovy (Korfu, Lefkáda, Kefalonie, Zakynthos), Dodekanské ostrovy (Rhodos, Karpathos, Kos, Kalymnos), východoegejské ostrovy (Samos, Limnos, Lesvos, Thassos) a Sporady (Skiathos, Skopelos). Jednotlivé ostrovy si zachovávají vlastní identitu díky hrdým ostrovanům. V Řecku žije přes 11 milionů obyvatel. Úředním jazykem je řečtina.

Řecko

Řecká kuchyně

Řecká kuchyně zná spoustu vynikajících pokrmů. Hlavními surovinami jsou všudypřítomný olivový olej, rajčata, artyčoky, cukety, olivy, cibule, česnek, ovčí a kozí sýr, skopové a jehněčí maso a čerstvé ryby.

Taverny jsou typické řecké jídelny, kde má návštěvník zpravidla možnost podívat se doslova až pod pokličku, zejména mimo hlavní turistická střediska bývá toto pro cizince jediná možnost, jak si objednat jídlo, protože jídelní lístky buď nejsou k dispozici a nebo jsou výhradně v řečtině.

Jak brzy zjistíte, Řekové jsou pravými nočními ptáky. Zatímco se ke snídani spokojí třeba s jedním šálkem kávy, večeře je téměř vždy společenskou událostí. Není tudíž nijak neobvyklé vídat v tavernách početné řecké rodiny, jak se nejdříve po 21. hodině scházejí ke společné večeři. Řekové žijí podle úsloví: brzy vstávat, pozdě chodit spát, v poledne dodržovat siestu. Vynechejte proto alespoň jednou hotelovou večeři a dopřejte si posezení v místních taverničkách a ochutnejte z pestré nabídky skvělé krétské kuchyně.

Mapa – Zakynthos

 
 
 

Výlety Zakynthos

Řecko, Zakynthos

Krásy ostrova Zakynthos

Tento výlet vám přiblíží způsob života obyvatel ostrova Zakynthos. Navštívíte lisovnu olivového oleje u vesničky Lithakia, vesničku Exochora s nejstarším olivovníkem na ostrově, místní obchodníky s koberci a zemědělskými produkty, pravoslavný klášter Anafonitria na západním pobřeží, kde pobýval sv. Dionysos – patron ostrova.

Návštěva Skinari na severu ostrova – zde je možnost fakultativní vyjížďky na loďkách do Modrých jeskyní, občerstvení. Poté návštěva vinných závodů Callinico spojená s ochutnávkou vína. Poslední zastávka na kopci Bochali s krásnou vyhlídkou na hlavní město.

 • Dospělý cca 25 EUR

Lodní výlet Kaiki

Tento oblíbený půldenní lodní výlet do zálivu Laganas by vám měl umožnit spatřit chráněné mořské želvy Caretta caretta a užít si krásný den na palubě lodi. Během výletu navštívíte jeskyně Keri, budete mít možnost slunit se na pláži malého romantického ostrůvku Marathonissi – pláž s oblázky, koupání z lodi. Během výletu se podává oběd na palubě lodi, u baru je možnost zakoupit lehké občerstvení.

 • Dospělý cca 30 EUR

Lodní výlet na pláž Navajo

Jeden z nejpopulárnějších celodenních výletů, který vám umožní podívat se na nejznámější pláž v Řecku – pláž Navajo s vrakem pašerácké lodi Panagiotis. Během výletu je několik zastávek na koupání v Jónském moři a zastávka na fotografie u Modrých jeskyní na severu ostrova. V baru lze zakoupit nápoje, lehké občerstvení. Tento výlet vám nabízí jedinečnou šanci poznat nádherné pláže ostrova přístupné pouze z moře.

 • Dospělý cca 30 EUR

Waterland – vodní park

Čeká vás den plný zábavy a her s dětmi či přáteli ve vodním parku ve Sarakinado (Agios Kirikos) s nejrůznějšími druhy skluzavek, bazénů a vodních her. V areálu najdete bary, rychlé občerstvení, cukrárnu či obchod se suvenýry.

 • Dospělý cca 27 EUR

Olympia

Odjezd trajektem z hlavního města Zakynthos na poloostrov Peloponés do přístavu Killini, pak autobusem zemědělskou oblastí Peloponésu až do původního místa konání olympijských her. Prohlídka celého starověkého komplexu s profesionálním průvodcem, návštěva jednoho z nejlepších řeckých muzeí (vstup není zahrnut v ceně). Jedinečná příležitost vidět jednu z nejvíce fascinujících klasických památek Řecka.

 • Dospělý cca 53 EUR

Kefalonie

 • Dospělý cca 46 EUR

Pro dětskou cenu výletů platí věk do 12 let, resp. do 10 let u výletu do Olympie.

Výlety si můžete zakoupit přímo na pobytovém místě u našeho delegáta s platbou v místní měně.

Na místě vám v případě zájmu naši delegáti rádi zajistí také pronájem auta.

Řecko, Zakynthos