Řecko

Řecká republika (oficiálně Helénská republika)

má 131 944 km2. Přibližně jednu pětinu této plochy zaujímají řecké ostrovy.

Celé Řecko je omýváno Egejským, Krétským a Jónským mořem. Řecké ostrovy jsou obvykle rozdělovány do několika skupin - Saronské ostrovy, Kyklady (Ios, Théra=Santorini, Naxos, Paros, Mykonos), Jónské ostrovy (Korfu, Lefkáda, Kefalonie, Zakynthos), Dodekanské ostrovy (Rhodos, Karpathos, Kos, Kalymnos), východoegejské ostrovy (Samos, Limnos, Lesvos, Thassos) a Sporady (Skiathos, Skopelos). Jednotlivé ostrovy si zachovávají vlastní identitu díky hrdým ostrovanům. V Řecku žije přes 11 milionů obyvatel. Úředním jazykem je řečtina.

Řecko

Řecko

Počasí v Řecku

V Řecku převládá typické středomořské klima, dlouhé teplé a suché léto, zima mírná a deštivá. V horských oblastech je podnebí drsnější, v zimě sněží. Pobřeží ochlazují sezónní větry meltemi, průměrné teploty v létě dosahují cca 20-28°C. Většinou je jasno nebo skoro jasno s teplotami kolem 30°C, teploty se mohou vyšplhat i přes 40°C. Mohou se vyskytnout přeháňky nebo bouřky s deštěm, zpravidla mívají krátké trvání.

Nejtepleji je v jižní části Řecka, zejména na Krétě či na Kykladech. Nejvíce srážek spadne v severozápadní části Řecka u ostrova Korfu, většina srážek spadne v zimě. Mořská voda bývá čistá a průzračná, její teplota se v červenci a srpnu pohybuje nejčastěji kolem 24–26°C, v září a říjnu kolem 23-24°C a v červnu a květnu kolem 20-22°C.

Osobní potřeby, vybavení do Řecka

Vezměte si s sebou vždy dostatek kvalitních opalovacích krémů s vyššími faktory a sluneční brýle. Pronájem lehátek a slunečníků na veřejných pláží se pohybuje od 5 do 10 EUR za slunečník a 2 lehátka na den. Nudismus je oficiálně v celém Řecku zakázán, povolen je jen vyjímečně na některých ostrovech. Voda z vodovodu je zdravotně nezávadná, přesto doporučujeme pít pouze zakoupenou balenou vodu.

V horkém klimatu nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin během celého dne, rozumné je také nosit pokrývku hlavy. V oblastech, kde jsou oblázkové pláže, doporučujeme boty do vody.

Pro pobyt v apartmánech a studiích doporučujeme přibalit utěrku, houbičku na nádobí, saponát, sáčky do koše apod. Díky úzkému odpadnímu potrubí a absenci kanalizace je na toaletách třeba použitý toaletní papír namísto do záchodové mísy odhazovat do košů či nádob, k tomu určených, aby nedošlo k ucpání odpadu.

Nezpomeňte si přibalit léky, které běžně užíváte. Jelikož se krádeže stávají ve všech turistických centrech, doporučujeme vám nenosit s sebou mimo hotel cennosti, větší množství peněz ani osobní doklady, letenky apod. Nejbezpečněji jsou uloženy v hotelovém trezoru. Postačí vám, když budete mít u sebe fotokopii pasu, letenky apod.

Otvírací doby v Řecku

Obchody mívají zpravidla otevřeno Po-Pá 09:00-14:30 a Út/Čt/Pá také 17:30-20:30. V So bývá otevřeno 09:00-15:00, Ne bývá zavřeno. Supermarkety a kiosky mívají otevřeno do 22:00. V Řecku jako ve většině zemí jižní Evropy se dodržuje doba poledního klidu (siesta), zpravidla mezi 14:30-17:00. V turistických oblastech mívají kiosky a obchody pro turisty otevřeno od rána do večera po 7 dní v týdnu, některé nedodržují ani siestu.

Potraviny lze koupit v hypermarketech, malých obchodech či na tržištích, kde se občas smlouvá. V Řecku jsou vyhlášené ovocné džemy, vína, medy, likéry, olivové oleje a různé druhy koření. Mezi nejznámější supermarkety patří Lidl, kde jsou standardně nízké ceny, dále Carrefour a Plus. Mezi národní supermarkety patří Alpha-Beta Vassilopoulos, Dia, Metro, Atlantic aj.

Oblíbené stánky či kiosky tzv. „períptero“, bývají otevřené i po půlnoci, zde si lze koupit telefonní karty, noviny a časopisy, cigarety, drobné dárkové předměty, žvýkačky, zmrzlinu, chlazené nápoje, hračky, hygienické potřeby, prášky na bolesti hlavy aj. Každý kout Řecka nabízí jiné suvenýry či upomínkové předměty, nejčastěji se jedná o koberečky, kožené výrobky, tradiční výšivky, keramiku a netradiční šperky, výrobky z olivového dřeva.

Spropitné v Řecku

V kavárnách a restauracích je zvykem dávat spropitné ve výši 10% z ceny nebo cenu zaokrouhlit nahoru. K ceně jídla často bývá automaticky účtován poplatek za stolování (obsluhu, prostření, pečivo apod.), tzv. couvert (čti: „kuvér“), ve výši cca 0,60–1,00 € za osobu, tuto službu nelze odmítnout.

Řecko

Pošta v Řecku

Poštovní schránky s nápisem „ΕΛΤΑ“ (Hellenic Post) jsou nejčastěji žluté (červené bývají určeny pro pilné zásilky), bývají označeny „ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ“ (čti ekzoterikó) pro poštu do zahraničí, „ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ“ (čti esoterikó) pro poštu po Řecku. Známky je nejlepší koupit společně s pohledy, cena známky do Evropy stojí cca 0,70 €.

Telefonování v Řecku

Z hotelu je telefonování poměrně drahé, lepší je využít veřejných telefonních automatů, jsou převážně na telefonní karty, které zakoupíte v supermarketech, kioscích nebo v pobočce telefonní společnosti OTE. Cena se pohybuje od cca 4 €. Zlevněný tarif platí zpravidla v pracovní dny od 22:00 – 07:00 hodin a o víkendech.

Pokud voláte z Řecka do ČR volíte 00420 a následně příslušné směrové číslo. Pro volání z mobilu kontaktujte svého mobilního operátora.

Zdravotní péče

Občan ČR má po předložení formuláře E111 vydaného příslušnou zdravotní pojišťovnou nebo Evropské karty zdravotního pojištění (případně Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění) nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči za stejných podmínek jako řecký pojištěnec I.K.A. (řecký Úřad sociálního pojištění). Návštěvu u lékaře I.K.A. lze sjednat na tel. čísle 184, kde lze také získat bližší informace, jak v daném případě postupovat.

V Řecku je nutno počítat se spoluúčastí (tj. platbou v hotovosti), zejména u léků. V případě ošetření v nesmluvním zařízení je nutno upozornit lékaře, že daná osoba chce být ošetřena jako pojištěnec I.K.A. Přesto se doporučuje před cestou sjednání cestovního připojištění (např. převoz do ČR v případě onemocnění či úrazu není zahrnut do nutné a neodkladné zdravotní péče).

Podrobnosti konzultujte též na www.cmu.cz.

Upozornění

- převoz a přechovávání i malého množství drog je trestáno dlouholetým vězením

- nošení nože nebo slzného spreje je posuzováno jako nepovolené ozbrojování

- doporučuje se nepodceňovat místní klima a dodržovat obecné zásady (tj. pitný režim, nošení vhodné pokrývky hlavy apod.)

- nedoporučuje se cestování do vojensky citlivých oblastí podél řeckých hranic

- pozor na pouliční krádeže a drobné majetkové trestné činnost zejména v turistických místech s velkým počtem lidí, u věcí odložených bez dozoru na pláži či v ubytovacích zařízeních (doporučuje se uschovat cennosti a doklady v hotelových trezorech, případně na několika místech a odděleně od ostatních dokladů)

- individuální potápění s přístroji je možné jen na zvláštní povolení a jen v některých oblastech

- doporučuje se pít vodu balenou, ovšem v Řecku platí, že kde je vodovodní síť, tam by měla být voda pitná a nezávadná

- díky úzkému odpadnímu potrubí a absenci kanalizace je na toaletách třeba použitý toaletní papír namísto do záchodové mísy odhazovat do košů či nádob, k tomu určených, aby nedošlo k ucpání odpadu

- nudismus byl v Řecku ještě donedávna zakázán a trestán, v poslední době byl na některých vyhrazených plážích povolen

- jako na většině míst ve středozemním moři se mohou objevit medúzy, na odlehlých plážích pozor na ježovky (mořské ježky)

- v některých oblastech se při koupání doporučují boty do vody (např. na oblázkových plážích), záleží též na vlastním uvážení

Základní fráze Řecko/Český slovník

 • dobrý den - kalimera
 • ahoj - jasu
 • ano - ne
 • ne - ochji
 • pán - kirios
 • paní - kiria
 • slečna - idha
 • prosím - parakalo
 • děkuji - efcharisto
 • prosím? - oriste?
 • dobře - kala
 • v pořádku - endaxi
 • potřebuji - chriazome
 • dejte mi, prosím - dhoste mu, parakalo
Řecko
Řecko

ŘeckoŘecko informace

 • Poloha: Jižní Evropa
 • Officiální název: Řecká republika
 • Hlavní město: Atény (Athénai) - 3 070 000
 • Jazyk: řečtina
 • Náboženství: řečtí pravoslavní (98%)
 • Časový posun: + 1 hodina oproti středoevropskému času

Důležitá telefonní čísla

 • tísňové volání: 112
 • první pomoc: 166
 • lékařská pohotovost: 1016
 • policie: 100
 • turistická policie: 171
 • přístavní policie: 108
 • hasiči: 199
 • ELPA-silniční asistence: 10400

Kontakty, zastoupení Řecko

Velvyslanectví České republiky v Řecku (Embassy of the Czech Republic)

G. Seferis Str. 6, Palaio Psychico, Athens 154 52

Web: www.mzv.cz/athens

Působnost úřadu: diplomatická a konzulární pro Řeckou republiku

Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 08.30 - 17.00

Úřední hodiny pro veřejnost: úterý - pátek 09.00 - 12.00

Měna Řecko

 • 1 EUR = 100 centů

Peníze lze měnit v hotelích, ve směnárnách nebo v bance (bez poplatku za výměnu, často však s čekáním). Banky jsou otevřeny ve všední dny zpravidla od 8 do 14 hodin.

Většina hotelů, obchodů, cestovních kanceláří, půjčoven aut a některé velké restaurace běžně přijímají platební karty (Dinners Club, Visa, American Express, EuroCard, MasterCard) i eurošeky. Benzinové stanice už tak ochotné nejsou, platební karty akceptují jen některé. Cestovní šeky je možné směnit za hotovost v mezinárodních bankách, směnárnách a velkých hotelech, ale nezapomeňte na pas.

Eurošeky se přijímají v bankách, téměř ve všech směnárnách a hotelích. Musí být vystaveny v EUR, přičemž nejvyšší přípustná částka je 100 EUR. Většina bank účtuje při výměně cestovních šeků poplatek ve výši dvě procenta. Bankomaty jsou všeobecně dostupné a přijímají všechny mezinárodními platební karty. Nejvíce rozšířená je karta VISA.

Nezapomeňte počítat s finanční rezervou na drobné výdaje, zakoupení výletů, nákup léků a případně lékařské ošetření (viz příslušnou kapitolu). Doporučená finanční rezerva na týdenní pobyt je 100 EUR na osobu.

Orientační ceny v Řecku

 • ledový čaj: cca 0,65 €,
 • plechovka nealko-nápoje: cca 0,55-1,50 €,
 • džus: cca 0,50 €,
 • láhev vody: cca 1-1,50 €,
 • malá láhev vody: cca 0,50 €,
 • Nescafé 100g: 3,15 €,
 • 1 vejce: cca 0,2 €/kus,
 • chléb: 350g cca 1,10 €,
 • bagetky: cca 0,30 €,
 • máslo: cca 1,50 – 3,25 €,
 • broskve: cca 1–1,50 €,
 • okurky: cca 1 €/kg,
 • rajčata: cca 2€/kg,
 • meloun: cca 0,40 -1,50 €/kg,
 • pomeranče: cca 0,80 €,
 • nektarinky: cca 1,30 €,
 • paprika: cca 4 €/kg,
 • brambory: cca 0,98 €/kg,
 • cibule: cca 1,20 €,
 • hlávkový salát: cca 0,65 €