Kanárské ostrovy

Španělsko je krásná a rozmanitá země s temperamentním národem a nádhernými památkami. Španělské království (Reino de Espaňa) zaujímá na evropské pevnině přibližně čtyři pětiny Pyrenejského poloostrova. Dále jsou jeho součástí Baleárské ostrovy ve Středozemním moři, Kanárské ostrovy v Atlantském oceáně a městské enklávy Ceuta a Melilla na marockém pobřeží Afriky.

Celková rozloha 505 tis.km2 - z toho Baleárské ostrovy 7,2 tis.km2. Celkový počet obyvatel činí zhruba 40 miliónů, z toho na Baleárských ostrovech 0,7 miliónů. Celostátním úředním jazykem je španělština (kastilština) v autonomních oblastech jsou používány i jazyky další (katalánština, baskitština, galicijština, dialekty katalánštiny na Baleárských ostrovech...).

Španělsko

Španělsko

Podle ústavy z roku 1978 je Španělsko konstituční monarchií. V jejím čele stojí král, který symbolizujejednotu státu a má poměrně rozsáhlé pravomoce. Španělským králem je od r.1975 Juan Carlos I. Zákonodárnoumoc má dvoukomorový parlament, který je složen ze senátu a poslanecké sněmovny. Výkonným orgánem je vláda-rada ministrů. Základními správními jednotkami jsou obce a provincie.

Hlavním městem Španělska je Madrid (3mil.obyvatel). Španělsko je vyspělým, průmyslově zemědělským státem. Turistika je však jedna z hlavníchhospodářských odvětví země - 10% hrubého produktu. Ročně přijíždí kolem 50 miliónů návštěvníků. V roce 1982 se Španělsko stalo členem NATO a v roce 1986 členem EHS. Pyrenejský ostrov i Baleárské ostrovy byly historicky významná území - křižovatka civilizací a kultur, které zde zanechaly množství jedinečných stavebních památek (Féničané, Řekové, Kartaginci, Římané, germánské kmeny - Vizigóti, Vandalové, od r.711 do r.1492 Arabové - Maurové, Židé). Silný vliv mělo a má v životě Španělska křesťanské náboženství.

Baleárské ostrovy vznikly již před 15 mil. let odtržením části pevniny od Pyrenejského poloostrova. Nejznámější jsou 4 největší ostrovy - Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera, další ostrovy nejsou obydleny. Celkový počet ostrůvků se odhaduje na 150. Ostrovy tvoří od r.1983 politicky autonomní oblast Španělského kráslovství, jehož hlavním městem je Plama de Mallorca. Kanárské ostrovy tvoří sedm obydlených ostrovů (zelený ostrov Tenerife, Fuerteventura, ostrov dlouhých bílých pláží, Gran Canaria, ráj písečných dun, mystický ostrov Lanzarote, ostrovy La Palma, La Gomera a El Hierro). Od neuvěřitelných pouští k tropickým lesům.

Od měsíční krajiny k bohatému mořskému dnu. Na Kanárských ostrovech je možné vše. Každý ze sedmi ostrovů Vám nabízí fascinující a odlišný svět. Příjemné kanárské klima, nejmodernější hotely a bezpočet obchodů pro nákupy dle Vašeho přání. Pouhých pár hodin letu a máte to všechno na dosah ruky.

Turistické kanceláře ve Španělsku

V každém větším turistickém centru a městě se nachází informační kancelář OFICINA DE INFORMATIÓN TURÍSTICA (označení "i"). Většinou mívají otevřeno ve všední dny od 10.00 do 13:00 hod. a od 16:00 do 20:00 hod., v sobotu a v neděli je zavřeno. Kromě informací zde poskytují zdarma i plánky města, mapy oblastí a další prospekty. Není zde možné směnit peníze.

Informace k povlečení a ručníkům

Povlečení a ručníky jsou v ceně i u apartmánů a studií. Osušky doporučujeme mít s sebou vlastní.

Poštovní služby

Poštovní známky zakoupíte v tabáku, v recepci a na poště. Cena známky na pohled nebo dopis po Evropě je 1,5 Eur. Do ČR jdou poštovní zásilky letecky a minimálně týden.

Telefonní služby ve Španělsku

Po území Španělska i mezistátně lze telefonovat z hotelu (z recepce nebo pokoje), veřejné telefonní hovorny nebo telefonních automatů. Nelze telefonovat z pošty! Nejméně ekonomické je telefonovat z hotelu. Telefonní spojení do ČR: Vytočte 00 – vyčkejte na dlouhý nepřerušovaný tón. Poté vytočte 420 – a dále směrové číslo města. Nakonec volte číslo volaného účastníka.

Denní řežim ve Španělsku

Na dobu mezi 13-16 hod. připadá "siesta". Obchody i úřady jsou otevřené od 9 do 13 hod. a opět zase po siestě od 17 do 20 hod.

Další informace můžete získat rovněž na internetových stránkách: www.spain.info, www.spanelsko.info

Španělsko
Španělsko

ŠpanělskoŠpanělsko informace

 • úřední jazyk: katalánština a španělština
 • časový posun: Španělsko - pevnina a Baleárské otrovy bez časového posunu. Kanárské ostrovy - časový posun je -1 hodina.

Důležitá telefonní čísla Španělsko

 • 112 první pomoc
 • 092 policie
 • 080 hasiči

Kontakty, zastoupení

Velvyslanectví České republiky ve Španělsku (Embajada de la República Checa)

Avda.Pío XII.22-24 28016 Madrid

Email: madrid@embassy.mzv.cz

Konzulární oddělení (Sección Consular de la Embajada de la República Checa)

Vedoucí úřadu: Ing. Karel BERAN - Funkce : velvyslanec

Telefon: 0034/913531880, sekretariát: 913531882, KO-913531896-7

Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 08.00 - 12.30, 13.00 - 16.30

Úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí - pátek 10.00 - 12.00

Měna Španělsko

 • 1 EUR = 100 centů

Orientační ceny

 • minerálka 0,5 l 2 Eur
 • džus 0,2l 2 Eur
 • malé točené pivo 0,3 l 3-5 Eur
 • velké točené pivo 0,5 l 5-8 Eur
 • lahvové pivo 0,3 l 8 Eur
 • káva espreso 3-5 Eur
 • káva s mlékem 3-5 Eur
 • stolní víno 0,7 l 8-15 Eur
 • zmrzlina od 2 Eur

V restauraci se hlavní jídla servírují min. ve třech chodech. Obědy se podávají mezi 14 a 16 hodinou a večeře po 21. hodině. V běžných restauracích je nutno počítat při výběru dle jídelního lístku s platbou min. od 15 Eur / osobu (při servírování tří chodů, bez nápojů).