Alta Valtellina, Itálie

Italské Alpy co do lyžařského využití jsou jedny z nejnavštěvovanějších a mohou se pyšnit patrně nejkrásnějšími horami na světě – Dolomity. Tyto hory se svými světlými skalami tvoří pohádkovou kulisu na pozadí lyžařských areálů, které se nacházejí v největší oblasti Jižní Tyroly s centrem v Bolzanu. V oblasti Piemont na švýcarsko–francouzské hranici nad Torinem je oblast Aosta a další menší centra. Pro ty z vás, kteří jste ještě nebyli lyžovat v Itálii, je tu hned několik důvodů, proč to napravit. Pro české příznivce je největší výhodou snadná dostupnost z naší republiky a v převážné většině případů vysoce kvalitní i útulné ubytování, vysoký standard mimolyžařských služeb a výborné lyžování. Pro Itálii hovoří také rozumné ceny, volba mezi hotelovým či apartmánovým ubytováním, zvýhodněné pobyty pro rodiny s dětmi a speciální nabídky pobytů včetně skipasů.

Středisko Alta Valtellina

  • nadmořská výška: 1809 - 2798 m n. m.
  • sjezdových tratí: 220 km
  • běžeckých tratí: 80 km
  • www.alta-valtellina.it

Tato velmi známá lyžařská oblast Alta Valtellina se nachází v blízkosti hranic Itálie se Švýcarskem, a to nedaleko střediska St. Moritz. Prostředí je zde naprosto úžasné, uchvátí Vás dlouhá údolí, která jsou přirozeně včleněna mezi horské masivy, jež málokdy nepřevyšuji výšku tří kilometrů.

Celá horská oblast Alta Valtellina zahrnuje střediska Livigno⁄Mottolino, Livigno⁄Corosello, Bormio, San Colombano a Santa Caterina. Všechna střediska jsou perfektně vybavena a disponují skvělými sněhovými podmínkami a službami, každé má ale svou specialitku.

Lyžářský areál v Bormiu se pyšní neobvyklým převýšením 1 800 metrů, Livigno disponuje 115 kilometry sjezdovek, Santa Caterina v sobě ukrývá velmi náročné svahy pro pokročilé a nakonec také San Colombano, což je poměrně klidnější areál, který se nachází vůbec nejvýše ze všech středisek v Itálii v oblasti náročnosti sjezdových tratí.

A tak, ne náhodou je Alta Valtellina vhodnou alternativou nejen k nejvěhlasnějším střediskům Rakouska, Francie a Švýcarska, ale i k dalším špičkovým areálům Itálie Sella Rondě, Madonně di Campiglio a Cervinii. Dalším lákadlem regionu Alta Valtellina je bezesporu nádherná příroda národního parku Stelivo, kde se nacházejí staré termální prameny a cela neposkvrněná příroda.

Pro milovníky nakupování je zde báječná bezcelní zóna v Livignu, která, díky někdy až neuvěřitelným cenám, přímo láká a vybízí k nákupům za skvělé ceny!