Egypt

Největší turistické magnety Egypta by se daly shrnout do několika slov. Jsou jimi bezesporu pyramidy, Rudé moře, životodárný Nil a chrámy z dob faraonů, vystavěné při jeho březích. Vypravit se do Egypta, navštívit všechny památky a ještě mít čas kochat se krásami podmořského světa však vyžaduje delší čas a dobrou organizaci.

Egypt každého uchvátí, ať už si chce jen zasurfovat ve vlnách moře, potápět se nebo podniknout velkou cestu, která v sobě zahrne kompletní prohlídku těch nejzajímavějších míst i s koupáním v Rudém moři. Na nevelkém prostoru, tam, kde se Rudé moře vklínilo mezi egyptskou pevninu a Sinajský poloostrov, si matka příroda opravdu dala záležet. Pod hladinou moře se nachází doslova ráj potápěčů a obdivovatelů nesmírně bohaté fauny a flóry.

Neváhejte a vydejte se s námi na cestu. Ať už chcete prožít nezapomenutelnou dovolenou, vychutnat si přírodní krásy této země nebo podniknout putování za pohádkovými poklady historie – Egypt je vždy tou pravou volbou.

Egypt

Egypt

Egypt a Egypťané

Egypt 21. století je zemí kontrastů, ale některé věci se nemění. Stejně jako kdysi, ani dnes by Egypt nemohl existovat bez Nilu. Tato nejdelší řeka na světě přivádí do Egypta ze středu Afriky hojnost vody, která pak zavlažuje úzké zelené údolí, klikatící se stovkami tisíc čtverečních kilometrů vyprahlé pouště, jež tvoří hlavní součást dnešního státu.

Egypťané jsou Nilu vděčni, ale uctívají Allaha. Městy i vesnicemi se táhne melodie, jíž muezín svolává věřící k modlitbě. Egypt je však nejliberálnějším muslimským státem na Středním východě, neboť jeho ústava a soudnictví jsou založeny na modelech převzatých ze západních demokracií, nikoliv na muslimském právu šári´a. V zemi je také malá, ale soudržná křesťanská komunita, která vyznává články víry sv. Marka. Koptové, jak se nazývají, dali světu mnoho vlivných osobností, jako byl např. Boutros Boutros Ghali, bývalý generální tajemník OSN.

Přes 90% země je neobydleno, s čímž příkře kontrastují centra s velkou koncentrací obyvatel. Patří k nim i Káhira, největší město v Africe. Většina egyptského obyvatelstva bydlí ve městech, v Egyptě však také žijí rodinné skupiny berberských a beduínských kočovníků, jejichž domovem je po celý život poušť. Ačkoliv většina lidí odvozuje svůj původ od starých Egypťanů, moderní náboženské praktiky a společenský protokol jsou velmi odlišné od toho, čím se řídili jejich předchůdci.

V Egyptě hraje nejdůležitější roli v životě tradice. Složitost Egypta by se dala vysvětlit jeho polohou na rozhraní tří kultur: africké, evropské a středovýchodní. Již dlouho je ovlivňován jejich odlišnými rysy a vstřebával mnohé jejich zvyky a obyčeje. Africké zlato mu ve středověku přineslo bohatství a Nubijci s tmavou pletí se pro starověké Egypťany stali nedocenitelnými obchodními partnery. Nubijci žijí na jihu kolem Asuánu, stále blízko ke svým kořenům a silným hudebním tradicím.

Egyptská kuchyně

Egyptskou kuchyni ovlivnily kuchyně blízkých států, turecká, libanonská, izraelská. V egyptské kuchyni hraje velkou roli koření všeho druhu. Jídlo není založeno na masu, protože patří mezi dražší potraviny. Nicméně to, kde egyptská kuchyně maso zanedbá, je bohatě vyváženo pečivem a přílohami. V Egyptě je k dostání spousta druhů chleba od různých placiček, pita chlebů až po francouzské bagety. Častou přílohou jsou rýže. Oblíbené jsou také ryby.

Národním jídlem je Foul – jsou to hnědé boby se zeleninou zapečené v chlebové placce. Na pouličních stáncích často objevíte i polévku, jejíž hlavní ingrediencí jsou zmiňované boby, ke které se podává chléb. Hummus – sestává se z cizrnového pyré a sezamu. K tomu často dostanete nějakou zeleninu, olivový olej a pravý pita chléb.

Firaakh mashwi – grilované kuře, které najdete ve všech restauracích. Bývá často kořeněné. Mahšví – což je pokrm sestávající se z kořeněné rýže, která slouží jako náplň. Naplnit můžete vinný list, zelný list, lilek, rajče, zkrátka cokoliv co se naplnit dá.

Pečení holubi – jsou egyptskou specialitou, Egypťané je umí skvěle připravit a dokořenit. Holub se nadívá kořeněnou rýží a pak se poměrně dlouho připravuje na grilu.

Kebab – různě připravené jehněčí a skopové maso na grilu.

Om-ali – dezert z oříšků, mléka, hrozinek a kokosu.

Potápění v Egyptě

 • česky mluvící personál včetně instruktorů potápění, nabídka jak pro úplné začítečníky tak pro zcela profesionální potápěče
 • licence platná po celém světě do 4 dní a za skvělou cenu

Telefonování v Egyptě

Mezinárodní předvolba pro Egypt je +20, do ČR +420. V Egyptě je převážná většina telefonních automatů zřízena na karty místo mincí. Všichni tři čeští operátoři poskytují v Egyptě roaming a ten je ve všech běžně turisticky využívaných oblastech s dostatečným pokrytím. Budete-li chtít roaming využít, byť jen v případě nouze, ověřte si, že jej máte aktivován a informujte se na ceny podle vámi používaného tarifu.

Ve většině hotelů můžete využít místní telefon i pro volání do zahraničí. Podobně jako u nás je však tato služba mnohem dražší, než pokud si zakoupíte tzv. mezinárodní telefonní kartu X.

Nakupování a suvenýry v Egyptě

V Egyptě budete potřebovat silnou vůli a zároveň smysl pro humor. Egyptští prodavači jsou výřeční, neodbytní a houževnatí. Je dobré si uvědomit, že smlouvání není bitva, ale spíše škola asertivity a slovní „gymnastika".

Místní ve smlouvání určitě neporazíme: nemají co ztratit a čas je nehoní. Pokud předem víte, že nabízené zboží koupit nechcete, rovnou jasně odmítněte, poděkujte a odejděte. Přijmete-li šálek čaje nebo karkade, bude se vám bez nákupu odcházet obtížně. Odpovídajícím výsledkem licitace by měla být částka ve výši 50 - 70 % prvního požadavku prodavače. Ceny klesají s blížícím se večerem, po odjezdu velkýchturistických skupin a mimo sezónu. Mezi nejtypičtější suvenýry patří alabastr a mramor. Otevírací doba většiny obchodů je od 9.00 do 22.00, v pátek jsou některé obchody uzavřeny.

Jídlo a pití

Zeleninu a ovoce vždy omývejte nebo pokud možno loupejte. Pozor si dávejte na saláty a čerstvou zeleninu. Zmrzlinu si kupujte vždy čerstvou a dobře mraženou. Raději se vyhýbejte málo propečenému masu, škeblím, mušlím a ústřicím. Vyvarujte se syrovému masu. Nejčastější příčinou nepříjemných střevních potíží bývají příliš studené nápoje. Také nejezte raději vajíčkové omáčky v kebabech.

Voda z vodovodu je silně chlorovaná, takže nedoporučujeme její konzumaci! Doporučujeme pít vodu kupovanou. Dávejte však pozor, zda je víčko neporušené (lahve plní vodou a znovu prodávají).

Upozornění: velice důležitý je také dostatečný přísun tekutin, které jsou nezbytné pro váš organismus zejména na slunci. Proto pijte, i když nemáte pocit žízně. Obyčejná voda je dostatečnou tekutinou a často i nejvhodnější.

Egypt

Spropitné tzv. bakšiš

V Egyptě, stejně jako v jiných arabských zemích je bakšišné (spropitné) naprosto samozřejmou součástí poskytovaných služeb. Může se vám i stát, že pokud nedáte bakšiš, odrazí se to na kvalitě služeb. Cena za noc v hotelu je často vyšší než průměrný měsíční výdělek Egypťana, proto je tu každý turista automaticky považován za obrovského boháče. V restauracích je obvyklé spropitné ve výši 10 % ceny.

Za poskytnutí drobných služeb (třeba nosičovi v hotelu) dávejte 50 piastů až 1 egyptskou libru.

Počasí, klimatické podmínky v Egyptě

Ve vnitrozemí je podnebí kontinentální s velkými výkyvy teplot, na severním pobřeží subtropické.

Pošta Egypt

Chcete-li odeslat pozdrav, je vždy nejvhodnější zanechat zásilku na hotelové recepci. Ta odeslání zajistí. Tuto variantu Vám vřele doporučujeme především v případě Egypta, kde odeslání zásilky závisí také na barvě schránky. Poštovní schránky mají různé barvy podle místa určení.

Pohlednice do Čech dorazí asi za 14 dní, takže většina "dovolenkářů" je prakticky zpátky z dovolené dříve, než jejich pohlednice dorazí. Pošty jsou otevřeny ve všední dny Po- Čt: 8.30 - 15.00 a v Pá: 8.30 - 11.30 hod. Poštovní známku můžete zakoupit na poště, většinou i na recepci hotelu. Cena je 1,25 EGP.

Celní předpisy

Pro dovoz zboží ze zemí, které nejsou členskými státy Evropské unie platí v letecké dopravě množstevní omezení. Od cla, DPH a SPD je osvobozeno následující množství tabákových výrobků: 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 100 doutníčků do 3 gramů nebo 250 g tabáku ke kouření Každé množství představuje 100 % celkového maximálního povoleného množství, tzn. nelze povolit současně vše, ale je možné poměr výrobků kombinovat tak, aby jejich součet nepřekročil 100 %. Od cla, DPH a SPD je dále osvobozeno zboží: Celkem 1 litr alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu vyšším než 22 % obj., případně nedenaturovaného lihu o obsahu nejméně 80 % obj. nebo celkem 2 litry alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu alkoholu nejvýše 22 % obj. Každé množství představuje 100 % celkového povoleného množství, tzn. nelze povolit současně vše, ale je možno poměr výrobků kombinovat tak, aby součet nepřekročil 100 %.

Osvobození od cla, DPH a SPD u tabákových výrobků a alkoholických nápojů se neposkytne osobám mladším 17 let. Uvedené limity jsou platné jak pro zahraniční fyzické osoby přijíždějící do EU, tak i pro tuzemské osoby vracející se ze zahraničí a nelze je slučovat pro více osob ani je odečítat, pokud je úhrnná vlastní hodnota dováženého zboží vyšší.

Jazyky

Arabština; rozumí anglicky a rusky na základní úrovni.

Fotografování v Egyptě

Fotografování a filmování je zakázáno u vojenských a policejních osob a strategických objektů, mostů a kanálů.

Egypt
Egypt

EgyptEgypt informace

 • Název země: Egypt, Egyptská arabská republika (The Arab Republic of Egypt)
 • Celková rozloha Egypta: 1 001 450 km²
 • Vznik Egyptské republiky: 28.02.1922 (osamostatnění se od Velké Británie)
 • Počet obyvatel: 81 713 520 (07/2008), hustota osídlení: 81 obyvatel/km²,
 • národnostní složení: Egypťané 99,6%, ostatní 0,4% (Berbeři, Beduíni, Bedžůnové, Ubijci, atd.)
 • Hlavní náboženství: islám 90%, koptské ortodoxní řesťanství 9%, jiné křesťanství 1%
 • Vzdělanost: nad 15 let umí číst a psát cca 71,4%
 • Dospělost Egypťanů: 18 let, s obecnou a zákonnou odpovědností
 • Hlavní město: Káhira, cca 18 mil. obyvatel
 • Počet obyvatel: cca. 78 mil.
 • Délka hranice: 2665 km
 • Délka pobřeží: 2450 km
 • Nejvyšší bod: Gebel Kathrinah (2642 m n. m)
 • Sousední státy: Libye – západ, Súdán – jih, Izrael – sever

Policie, tísňová volání v Egyptě

 • stálá služba policie: 122,
 • turistická policie: 126,
 • hasiči v Káhiře: 125,
 • hasiči v Alexandrii: 180

Měna Egypt

Egyptskou měnou je tzv. egyptská libra, která se skládá ze 100 piastrů.

Egyptská libra se nejčastěji označuje jako EGP nebo L.E..

Druhé uvedené označení najdete i v egyptských obchodech. Egyptské piastry značíme jako P.T.. Egypťané často zapisují ceny zboží nižší nominální hodnoty v piastrech. Např. 2,5 egyptské libry najdete v egyptských obchodech ojediněle zapsány jako 2,5 L.E., často se může stát, že budou zapsány jako 250 P.T.

V oběhu jsou egyptské bankovky v hodnotě 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 liber. Kovové mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 25 a 50 piastrů a 1 libra. V běžných obchodech se používá mince v hodnotě 1 libry, občas také50 piastrů. S ostatními mincemi se jako turista asi nesetkáte. Vývoz egyptské měny ze země je zakázán, nicméně je to nekontrolovatelné. 1 USD = cca 5.65 L.E. 1 Euro = cca 7.50 L.E. 1 L.E. = cca 3.65 Kč

Doporučujeme brát si s sebou USD (lepší směnitelnost než EUR). Dovoz zahraniční měny není limitován, přičemž směnárny jsou v bankách, hotelech i na letišti. Cestovní šeky a kreditní karty jsou přijímány většinou v bankách a v hotelích vyšší kategorie.

Orientační ceny v Egyptě

 • Coca-Cola = EGP 3,-
 • chleba (placky) = EGP 0,50,-
 • máslo 0,25 kg = EGP 15,-
 • mléko 1 l = EGP 6,5,-
 • pečivo (kus) = EGP 0,50,-
 • pivo 0,5 l = od EGP 8,-
 • sýr tavený krabička = EGP 10,-
 • tvrdý salám 1kg = EGP 55,-
 • voda 1,5 l = EGP 1,50,-
 • ovoce na trhu 1 kg od EGP 4,-
 • zelenina 1 kg od EGP 3,-