Výlety Severní Dalmácie

Chorvatsko, Severní Dalmácie

Národní park Brijuni

Brijunské ostrovy známé jako souostroví klidu, krásy a bouřlivé historie se nacházejí jihozápadně od Istrie, od které jsou odděleny kanálem Fazana. Patří pod administrativu města Pula a národním parkem byly prohlášeny 9. listopadu 1983. Brijunské souostroví tvoří 14 ostrovů a ostrůvků s několika podvodními útesy.

Národní park Krka a Šibenik

Během cesty do Šibeniku můžete obdivovat překrásné dalmatské pobřeží. V průběhu kratší zastávky v Šibeniku navštívíte nejkrásnější renesanční katedrálu na Jadranu a poté se vydáte k vodopádům řeky Krky. V nádherném prostředí řeka Krka vytváří kaskády vodopádů, které se přelévají přes 17 přírodních zátarasů.

Národní park Plitvická jezera

Jsou považována za jeden z nejkrásnějších přírodních fenoménů na světě. 16 jezer spolu s 92 vodopády s kaskádami nabízí nezapomenutelné zážitky. Plitvická jezera byla v roce 1949 prohlášena národním parkem a od roku 1979 jsou i pod ochranou UNESCO. Velikou zajímavostí této oblasti jsou i jeskyně a rozmanitá flóra a fauna.

Národní park Kornati

Nejpočetnější souostroví ve Středozemním moři s mnoha ostrovy, ostrůvky a útesy. Mají velmi členité pobřeží se srázy dosahujícími až 100 m. Návštěva přírodního parku Taleščica se slaným jezerem Mir s výbornou možností koupání. V ceně výletu je ochutnávka červeného a bílého vína, rakije, šťávy a dopolední sendvič, k obědu ryba, maso, zelný salát a chléb.

Biševo – Modrá jeskyně (ostrov Vis)

Biševo je jadranský ostrůvek známý díky své modré jeskyni, která je skutečným divem přírody. Celá jeskyně, stejně jako i moře uvnitř, mají nepopsatelně krásnou stříbřitě modrou barvu. Tento efekt je způsoben slunečními paprsky, které se odrážejí od mořské hladiny a stěny jeskyně. Po návštěvě Biševa poplujete na ostrov Vis, kde zakotvíte v malebném městečku Komiža, kde navštívíte rybářské muzeum.

Split – Trogir

Město Trogir vzniklo na místě staré řecké osady Traugurionu a je pod ochranou UNESCO. Město je obehnáno středověkými obrannými zdmi a můžete v něm obdivovat řadu překrásných staveb a monumentů. Nejznámějšími jsou katedrála s portálem mistra Radovana, Městská lodžie z 15. století, benediktýnský klášter z 11. století. Split – největší město a přístav Dalmácie, které bylo založeno už před 1700 lety na Mariánském poloostrově v blízkosti slavných měst a osad.

Projdete se úzkými uličkami Diokleciánova paláce ze 4. století, navštívíte i jeho velmi dobře zachované antické sklepení a starý Jupiterův chrám, dnešní katedrálu, nejstarší stavbu tohoto typu na světě.

Řeka Cetina a město Omiš

Městečko leží v ústí řeky Cetiny. Četnými kaňony se skalními stěnami vysokými až 100 m si Cetina razí cestu k moři. Z centra Omiše vyplujete loďkami proti proudu do restaurace na břehu řeky. Domácí speciality a víno dokreslí atmosféru tohoto výletu. Po obědě budete mít volný čas na procházku Omišem nebo koupání v průzračné horské řece.

Ostrov Brač – Bol (Zlatý mys)

Ostrov Brač je nejvyšší a třetí největší ostrov v Jadranu. Městečko Bol je nejznámější turistické centrum tohoto ostrova. Můžete navštívit dominikánský klášter s bohatou knihovnou a archivem a nejstarší sklepní vinárny v Dalmácii. Ve volném čase se můžete koupat na nejznámější jadranské pláži Zlatý mys.

Sarajevo

Hlavní město Bosny a Hercegoviny proslavené olympiádou v roce 1984 – leží na hranici mezi západním světem a Orientem a díky tomu nabízí svým návštěvníkům celou řadu architektonických skvostů – např. nejkrásnější mešita na Balkánském poloostrově, městské muzeum a muslimské centrum. Baščaršiju s typickým tureckým bazarem.

Mostar

Město bylo v dobách turecké nadvlády důležitým obchodním centrem a díky tomu je zde mnoho pamětihodností z tohoto období: starý bazar, mešity, typický turecký obytný dům a slavný turecký most z 16. století, po kterém Mostar získal i své jméno.

Město Korčula a NP na ostrově Mljet

Korčula je pokládána za rodné město Marka Pola a podle pověsti ji založil trójský hrdina Antenor. V tomto středověkém městě navštívíte katedrálu s pokladnicí, městské muzeum a rodný dům Marka Pola. Plavba na ostrov Mljet, který patří mezi nejzalesněnější a nejatraktivnější jadranské ostrovy. Ostrov byl prohlášen národním parkem a jeho největší atrakcí jsou 2 slaná jezera – Velké a Malé jezero.

Dubrovník

Starodávné a výjimečně krásné město s bohatým kulturním dědictvím bylo zařazeno do celosvětového seznamu UNESCO. Dubrovník je opásán mohutnými středověkými hradbami a pevnostmi, je klenotnicí význačných architektonických a kulturních děl, zachovalých navzdory procházejícím stoletím. Navštívíte četná muzea, kostely, paláce a náměstí.

Chorvatsko, Severní Dalmácie