Chorvatsko

Křišťálově čisté moře, zelení porostlé ostrovy, malebné rybářské vesnice, kouzelné oblázkové pláže, vinice, dalmátské speciality a víno, památky a středověká městečka, turistika či potápění – to je jen malá část z mnoha pokladů, které dělají Chorvatsko pravým turistickým rájem.

Již pouhé nahlédnutí do mapy objasní velkou část přitažlivosti této země. Jedinečné jaderské pobřeží dlouhé několik tisíc kilometrů se vine kolem neuvěřitelného počtu pláží a zálivů a vystupuje do skalnatého terénu. Naleznete zde ostrovy pro každého – od holých neobydlených skalisek až po kouzelné ráje s jezery a zalesněnými kopci.

Chorvatsko

Chorvatsko

Nesmíme také zapomenout na bohaté kulturní dědictví, kterým se Chorvatsko může pochlubit. Podél pobřeží najdete zbytky paláců a chrámů, rybářské osady, pevnosti a opevněná města s architektonickými památkami, která se po staletí vyvíjela a ukazují bohatou historii země. Chorvaté jsou velmi otevření a přátelští a dovedou to dát najevo. Jejich pohostinnost, ochota a uvolněná atmosféra jsou také jedny z důvodů, proč právě tato země je tak často vyhledávána.

Turistické kanceláře v Chorvatsku

Ve většině turistických letovisek se nachází informační kancelář TURISTIČKA ZAJEDNICA (označení "i"). Obvyklá otevírací doba je ve všední dny a sobota od 09:00 do 17:00 hod. a v neděli je zavřeno. Kromě informací zde poskytují zdarma i plánky města, mapy oblastí a další prospekty. Není zde možné směnit peníze.

Zdravotní péče

Před cestou není potřeba žádné speciální očkování. Voda z místních městských vodovodů je naprosto nezávadná. Rozhodně uděláte dobře, když se před cestou pojistíte. Léky, služby optiky, návštěva lékaře a zubaře se platí. Chcete-li nárokovat náhradu lékařského ošetření, uschovejte si veškeré účtenky.

S sebou si vezměte Evropský průkaz pojištěnce. Některé lékárny mají otevřeno do půlnoci, v naléhavých případech lze zavolat sanitku (112), která Vás zaveze do nemocnice.

Povlečení a ručníky

Povlečení je zahrnuto v ceně nájmu. ALE ručníky NEJSOU zahrnuty v ceně nájmů u soukromého ubytování - jako jsou apartmány, studia, domky (pokud není výslovně uvedeno jinak). Ručníky a osušky doporučujeme mít s sebou vlastní. Pro ubytování v apartmánech a studiích doporučujeme utěrku, saponát a houbičku na nádobí.

Telefonní služby v Chorvatsku

Veřejné telefony najdete na každém kroku, zejména v turistických letoviscích, fungují na telefonní karty, které jsou k zakoupení na poštách, ve veřejných stáncích. Nejlepší řešení pro telefonování z Chorvatska do zahraničí je zavolat z pošty, kde operátorka hovor spojí, (pokud voláte z Chorvatska do ČR - použijte 00420 a devítimístné číslo, vynechávejte počáteční nulu).

Mobilní telefony mají v Chorvatsku pokrytí skoro 100%, výjimku tvoří vysoko položené oblasti či vzdálenější místa na moři. Nejméně ekonomické je telefonovat z hotelu. Předvolba do Chorvatska je 00385.

Poštovní služby v Chorvatsku

Poštovní známky zakoupíte v tabáku, v recepci a na poště. Cena známky na pohled po Evropě je 3,50 HRK a cena pohledu je různá od 2-8,- HRK dle velikosti a kvality. Doručení do ČR trvá cca týden.

Denní režim

Obchody jsou otevřené zpravidla Po-Pá od 08:00 do 19:00, So od 08:00 do 13:00. Obchodní centra ve větších městech mívají otevřeno i v neděli do 14:00. Muzea a zámky mívají zavírací den většinou v pondělí, muzea 10:00 - 18:00.

Chorvatsko

Upozornění Ministerstva zahraničních věcí ČR

Dovolujeme si připojit informace a upozornění MZV ČR zveřejněná na jejich webových stránkách.

Bezpečnostní situace na území Chorvatska je dobrá. Zejména po dobu letní turistické sezóny působí preventivně dostatečná přítomnost uniformované policie na souši i na moři. Přesto je třeba věnovat soustavnou pozornost svým osobním věcem, zejména dokladům a financím, a chránit je před případnými kapsáři, kterým nahrává zvýšená koncentrace osob v letoviscích. Pod trvalým dohledem je třeba mít své věci i na plážích.

Upozorňujeme, že v Chorvatsku je trestné držení jakéhokoliv i sebemenšího množství drog a omamných látek byť i pouze pro osobní potřebu. Kontrola držení takovýchto látek je prováděna jednak na hraničních přechodech při vjezdu do Chorvatska, jednak i během pobytu na území. Osoby držící drogy jsou následně trestány finančně nebo odnětím svobody.

Řidiči musí v letních měsících počítat s hustým provozem a častými kritickými situacemi na místních silnicích a věnovat řízení vozidla zvýšenou pozornost, včetně dodržování pravidelných přestávek v jízdě. Nejčastější příčinou nehod českých občanů na chorvatských silnicích a dálnicích je právě únava po dlouhé jízdě, nepřiměřená rychlost a nedodržování dostatečné vzdálenosti při jízdě v koloně. V Chorvatsku je sice zákonem povolena hranice 0,5 ‰ obsahu alkoholu v krvi řidiče, nicméně v případě dopravní nehody je alkohol v krvi považován za zásadní přitěžující okolnost. Proto je třeba se konzumace alkoholu před jízdou nebo během jízdy vyvarovat.

Při jízdě je zakázáno používat mobilního telefonu s výjimkou přístrojů hands-free. Během letního času není povinnost používat ve dne tlumená světla, nicméně doporučuje se v zájmu bezpečnosti silničního provozu používat světla během jízdy 24 hodin denně. Pro přepravu dítěte mladšího 5 let je povinné používání dětské autosedačky. Pro cyklisty mladší 16 let platí povinné používání ochranné přilby. Povolená rychlost na dálnici je 130 km/hod, na komunikacích pro motorová vozidla 110 km/hod, mimo osady 90 km/hod, v osadách 50 km/hod - pokud není místní úpravou stanoveno jinak. Doporučujeme zvýšenou opatrnost při jízdě za deště. Za deště má vozovka se živičným povrchem prakticky stejné vlastnosti jako při náledí. Pokud řidič odmítne zaplatit uloženou blokovou pokutu policii na místě, je řešení přestupku v Chorvatsku předáno místně příslušnému Přestupkovému soudu. Pro zajištění přítomnosti v přestupkovém řízení nebo následného výkonu trestu může oprávněná osoba zadržet pas cizího státního příslušníka až na dobu 8 dnů. Pokuty za přestupky byly v červnu 2008 výrazně navýšeny.

Překročení nejvyšší povolené rychlosti mimo obec se trestá peněžitou pokutou v rozmezí 500 – 7.000 HRK, překročení povolené rychlosti v obci peněžitou pokutou v rozmezí 300 – 15.000 HRK, v krajním případě, jakož i v případě nezaplacení může Přestupkový soud vyslovit řidiči trest odnětí svobody do 60 dnů. V případě dopravní nehody je nutné, aby si provozovatel vozidla od policie vyžádal protokol o nehodě a poškozeném vozidle. Bez tohoto dokladu není dovoleno z Chorvatska vycestovat. Dálniční poplatky v Chorvatsku jsou vybírány formou mýtného, vždy za konkrétní projetý úsek dálnice. Mýtné se platí i za průjezd tunelem pod horou Učka u Rijeky a za přejezd mostu na ostrov Krk. Informace o aktuální výši poplatků (cestarina) je možné nalézt na www.hac.hr.

Na celém území Chorvatska je přísný zákaz nocování ve volné přírodě. V praxi to znamená, že s výjimkou ubytování v hotelu, kempu a privátu je jiný způsob nocování zakázán. Při nedodržení tohoto nařízení se turisté vystavují policejnímu stíhání, soudnímu řízení a peněžité pokutě nebo i vězení. Naléhavě se doporučuje nepodceňovat přírodní podmínky při pobytech u Jaderského moře, zejména nepřeceňovat své síly při plavání či plavbě, sledovat aktuální předpověď počasí a nevydávat se na moře za bouře či za větrného počasí. Rovněž tak nezbytná je důsledná příprava pro výstupy do přímořských i vnitrostátních pohoří. Turistické značení tras je zatím velmi nedostatečné.

Chorvatské pobřeží je dle vyjádření chorvatské policie bezpečné, zbavené zbytků nevybuchlé munice a min. V některých vnitrozemských oblastech jsou území, kde se nebezpečné pozůstatky války mohou ještě vyskytovat. V zájmu vlastní bezpečnosti se nedoporučuje při cestě k moři vstupovat do volné přírody mimo vyznačené cesty. Individuální splavování řeky Cetinji (u Omiše) není dovoleno a trestá se vysokými pokutami ukládanými Institutem ochrany přírody. Vlastníkům motorových člunů registrovaných v ČR nebo v jiném státě naléhavě doporučujeme, aby v době své nepřítomnosti v Chorvatsku lodě kotvili nebo skladovali pouze v přístavech, které pro to mají povolení místního celního úřadu. V opačném případě je po zjištění celního přestupku předepisován vzniklý značně vysoký celní dluh, který může být vymáhán i cestou prodeje lodi.

Rekreačně sportovní potápění (se vzduchovými lahvemi) organizované či individuální lze v Chorvatsku provozovat pouze s povolením vydaným místně příslušným Přístavním kapitanátem nebo jeho pobočkou. Je striktně zakázáno vynášet z mořského dna jakékoliv předměty mající povahu kulturní památky nebo předměty, o nichž lze byť jen předpokládat, že by takovou povahu mohly mít.

Chorvatsko
Chorvatsko

ChorvatskoChorvatsko informace

 • rozloha – 56 594 km2
 • počet obyvatel – cca 4,5 mil.
 • časový posun – 0 hod
 • měna – chorvatská kuna
 • úřední jazyk – chorvatština
 • doba letu – cca 1,5 hod

Telefonní čísla Chorvatsko

 • policie 92;
 • záchranná služba 94;
 • hasiči 93;
 • silniční a odtahová služba 987;
 • informace o tel. číslech 988

Měna Chorvatsko

 • 1 HRK = 100 lipa = cca 3,30 Kč

Orientační ceny v Chorvatsku

 • balená voda 1 l 4-6,- HRK
 • mléko 1 l 5-7,- HRK
 • bochník chleba 5-9,- HRK
 • vajíčka 10 ks 12-16,- HRK
 • malé točené pivo 0,3 12-15,- HRK
 • jogurt 3-5,- HRK
 • káva espreso 6-8,- HRK
 • káva s mlékem 9-12,- HRK
 • stolní víno 1 l 15-20,- HRK
 • zmrzlina kopeček 5-7,- HRK
 • pizza 30-45,- HRK
 • kuřecí stehna 1 kg - 22-30,- HRK
 • párky 1 kg 18-22,- HRK
 • máslo 250 g 10-15,- HRK